Niğde’ye ‘Kartal’ piyangosu

Ceyhun KUBURLU
25.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Niğde Belediyespor’un bugün Türkiye Ziraat Kupası maçında Beşiktaş’a rakip olması şehirde 2 milyon liralık maç günü ekonomisi oluşturacak.

BEŞİKTAŞ’ın bugün oynayacağı Ziraat Türkiye Kupası maçında Niğde Belediyespor’a rakip olması şehirde heyecan yarattı. Esnaf ve oteller şehir dışından gelecek Beşiktaş taraftarına kilitlenirken, Niğde Belediyespor hasılatta 300 bin lira ile rekora koşuyor.

Şehir dışından geliyorlar

Beşiktaş’ı izlemek için Niğde’ye 4 bine yakın taraftar beklediklerinin altını çizen Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, “5 bin adet bilet satılıyor. Kale arkasıyla bu rakamın 10 bine çıkacağını tahmin ediyoruz. Şehir dışından gelecek taraftarlar otel ve restoranların cirosuna katkı yapacak. Ulaşım maliyetleriyle 2 milyon liralık bir ekonomi oluşacak” dedi. Niğde’de ilk defa 4 büyük kulüpten birinin maç yapacağını anlatan Akdoğan, “Bizim için çok önemli bir maç. Şehir ekonomisine büyük katkı yapacak” dedi.

Yatırımlar artar

Niğde’nin daha fazla spor organizasyonlarına ev sahipliği yapması gerektiğinin altını çizen Niğde Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Uyanık, Nevşehir, Konya ve Aksaray gibi illerden Niğde’ye taraftarların gelmeye başladığını anlattı. Niğde’nin tam anlamıyla maça kilitlendiğini belirten Uyanık, bu tür organizasyonların yatırımları da beraberinde getireceğine dikkat çekti. Uyanık, “Niğde sadece futbol değil diğer spor ve kültürel etkinliklerinde çok fazla çalışmanın yapılabileceği bir il” dedi.

Niğde ekonomisi

-Şehrin ihracatı 150 milyon dolar.
-100’e yakın üretim tesisi bulunuyor.
-Türkiye’de patates üretiminin yüzde 15’ini gerçekleştiriyor.
-Şehirde sadece bir tane 5 yıldızlı otel bulunuyor.

Maçın ekonomisi

-Niğde Belediyespor 300 bin liranın üzerinde gelir elde edecek.
-Şehre il dışından 4 bin taraftar gelecek.
-Oteller yüzde 100 doluluk oranına ulaştı.
-Restoranların cirosu yüzde 40-60 arası artacak.
-Ulaşım, konaklama ve yeme-içmeye 2 milyon lira harcanacak.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı