NİĞDE HABERLERİ

Niğde Üniversitesinde Kansere Ve Obeziteye Karşı Fonksiyonel Yağ Asitleri Üretildi

IHA
05.10.2015 - 16:21Son Güncelleme :

Niğde Üniversitende Kansere ve Obeziteye karşı fonksiyonel yağ asitleri üretildi.

IHA

Niğde Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü tarafından yürütülen çalışmalarda kimyasal yollarla üretilen yağ asitleri yerine doğal yollarla elde edilen fonksiyonel yağ asitleri geliştirildi.
Son yıllarda artış gösteren kanser hastalıkları ve obeziteye karşı fonksiyonel gıda tüketimi hız kazanırken Niğde Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü de bu doğrultuda çalışmalarını yoğunlaştırdı.
Niğde Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Erinç konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Kimyasal yolla üretilip satılan, sağlık üzerine tam olarak etkisi belirlenemeyen yağ asitlerine karşı doğal yollarla elde edilen yağ asiti üretiminin yapılabilirliği ile ilgili TÜBİTAK tarafından desteklenen bir çalışma yürütmekteyiz. Günümüzde kanser hastalıkları ve obezite ile mücadele, fonksiyonel gıda tüketiminde artışlara neden olmuştur. Bu kapsamda konjüge yağ asitleri biyolojik faydalı fonksiyonel lipitler olarak dikkat çekmektedir. Konjüge yağ asitlerinden özellikle konjüge linoleik asitin deri, mide ve meme tümörlerinin gelişimini engellediği, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve obezite üzerine olumlu etkilerinin bulunduğu belirtilmektedir. Günlük alınması önerilen konjuge linoleik asit miktarının az 3g olması gerektiği belirtilmesine karşın gıdalarda doğal olarak sınırlı düzeyde bulunmaktadır. Günümüzde ticari olarak konjuge linoleik asit, kimyasal yolla bitkisel yağlardan üretilmektedir. Yürüttüğümüz bu çalışma ile bilimsel anlamda insanlığa katkı sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Niğde haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Niğde ilinden Niğde Üniversitesinde Kansere Ve Obeziteye Karşı Fonksiyonel Yağ Asitleri Üretildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Ekim 2015 tarihinde saat 16 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Niğde Üniversitesinde Kansere Ve Obeziteye Karşı Fonksiyonel Yağ Asitleri Üretildi haberi güncellenecektir.

  NİĞDE NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:12
  • Guneş
   06:48
  • Öğle
   12:37
  • İkindi
   15:40
  • Akşam
   18:04
  • Yatsı
   19:29
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı