NİĞDE HABERLERİ

Niğde Kalesi'nin çevresindeki evler kamulaştırıldı

DHA
29.03.2016 - 15:22Son Güncelleme :
DHA

TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi İdare Amiri ve AK Parti Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen, Niğde Kalesi çevresinde bulunan tarihi evleri kamulaştırma kararı aldıklarını söyledi.
Milletvekili Özegen, projeye göre Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan İl Özel İdaresi aracılığıyla kaynak artırılması sağlandığını, bölgedeki 13 tane tescilli tarihi yapının kamulaştırma işleminin tamamlanarak, ödemelerin yapıldığını belirtti. Özegen "Dolayısıyla kaledeki tescilli binaların tamamı vatandaştan alınmış oldu. İnşallah Niğde'nin tarihi miras envanterine restorasyonları da yapılarak kaydedilecek" dedi.
Kalenin çevre düzenlemesi konusunda, Niğde Belediyesi, İl Özel İdaresi ve Tanıtma Fonu gibi kaynakları kullanarak bir iyileştirme düşündüklerini aktaran Özegen "Bir Kültür Vadisi projemiz var. Bunu üç aşamalı düşünüyoruz" diye konuştu. Milletvekili Özegen, Kültür Vadisi'nin, tarihsel dokuyu geleceği taşımak, Niğde'nin turizm ve ticaretine kimlik kazandırmak anlamında önemli bir çalışma olduğunu kaydetti.

Adnan ÇELEBİ/NİĞDE,(DHA)
AÇ(EŞ)(29.3.2016 FOTOĞRAFLI)

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Niğde haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Niğde ilinden Niğde Kalesi'nin çevresindeki evler kamulaştırıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2016 tarihinde saat 15 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Niğde Kalesi'nin çevresindeki evler kamulaştırıldı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı