ANKARA HABERLERİ

Niğde Günleri AKM’de başladı

Özge ATALAY
01.10.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Yöresel yemekler, kıyafetler, el sanatları gibi Niğde’ye özgü eserlerin sergilendiği ve tanıtıldığı Niğde Günleri Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde başladı.

Özge ATALAY

GÜZELLİKLERİN paylaşıldıkça güzel olduğunu belirten Niğde Valisi Alim Barut, Niğde Günleri’nin bir randevu olduğunu belirterek Niğde’den göç eden, Ankara’da yaşayan, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yaşayan Niğdelilere bir mesaj vermek için Niğde Günleri’nde olduklarını söyledi. Barut, “Niğde tarihi, tarımı, bağı, termali, yaylası ile çok güzel bir il, bu güzellikleri tanıtıp herkesin yaşamasını istedik, isteyenlere de kapımız açık” dedi.
Niğde’nin hakettiği yerde olamdığını, Konya, Kayseri ve Adana illeri arasında sıkıştığının altını çizen Ulukışla Belediye Başkanı Hacı Avşar, şu şekilde konuştu:

Doğuyu batıya bağlıyor

“Niğde’ye ait tüm ürünleri, sosyal etkinlikleri, yöreye ilişkin ne varsa üretilen ürünleri ve coğrafyayı Niğde Günleri’nde tanıtacağız. Niğde şu anda hakettiği yerde değil. Konya’nın, Kayseri’nin, Adana’nın arasında sıkışmış. Bügun dünyanın en büyük ikinci, Avrupanın en büyük elma bahçesi bizim yöremizde ve ciddi bir üretim yapılıyor. Onun dışında organik tarım alanında da çalışmalarımız devam ediyor. Biz ‘Geçmişi olmayanın geleceği olmaz’ mantığından hareketle tüm tarihimize sahip çıkıyoruz. Ulukışla, doğu ile batıyı birbirine bağlayan bir kentimiz. Bölgemizin sıkıntılarını giderip, tüm güzelliklerini herkese tanıtmak istiyoruz. Bu bir başlangıç, bu sene belki eksiklerimiz olacak fakat önümüzdeki senelerde bunları gidericez. Bu proje gerçekleşmeden önce bazı arkadaşlarımız kimse gelmez diyordu fakat açılış daha yapılmamasına rağmen katılım oldukça fazla. İnsan kimliğini ortaya çıkararan, din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın tüm insanlığın kardeşliğini savunuyorum bu nedenle herkes elinden geleni yapmalı, ben de bunu yapıyorum.”

Tabeladan ibaret değil

Yörelerin en büyük sıkıntılarından biri olan tanıtım problemine dikkat çeken Ulukışla Kaymakamı Ozan Gazel yapılan bu organizasyonla ilgili düşüncelerini şu şekilde aktardı:“Yörelerimizin karşılaştığı en büyük sorunlardan bir tanesi tanıtım problemi, tanıtım problemimizi çözmek için, sivil toplum örgütlerimizin önderliğini yaptığı bazı çalışmalar var. Ankara’da da bu ayağı Atatürk Kültür Merkezi’nde Niğde Günleri ile telafi etmeye çalışıyoruz. Niğde’mizde ve Ulukışlamız’da üretim yaptığımız tarım ürünlerimizi, madencilik sektörümüzü, gıda sektörümüzü, sanayicilerimizi hep beraber toplamaya çalıştık. Katılım oldukça güzel ve sıcak bir ortam oluştu.”

Ulukışla’ya getiremediğimiz misafirlerimizde merak uyandırmak, ve onları Ulukışla’ya davet etmek en büyük hedefimiz. İnsanlarda merak uyandırıp, Ulukışla’nın tabeladan ibaret bir ilçe olmadığını göstermek istedik. Ulukışla’nın doğal güzelliklerini getiremediğimiz için sadece fotoğraflarını getirebildik.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Niğde Günleri AKM’de başladı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Nisan 2018, Pazartesi
 • İmsak
  04:20
 • Guneş
  05:53
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  16:38
 • Akşam
  19:41
 • Yatsı
  21:08
Sayfa Başı