NİĞDE HABERLERİ

Niğde’de Doğu Türkistan İçin Protesto Yürüyüşü

IHA
05.07.2015 - 08:52Son Güncelleme :

Ülü Ocakları Niğde'de yürüyüş yaptı.

IHA

Niğde Ülkü Ocakları tarafından düzenlenen yürüyüşte, Çin’in Türkistan’da Müslüman Türklere uyguladığı baskı politikası ve katliamlar protesto edildi.
Niğde’de MHP Niğde İl Başkanı Ali Güngör, Ülkü Ocakları Başkanı Haydar Şentürk, MHP İl Yönetimi katıldı.
Ülkü ocaklarından Niğde Meydanına kadar olan yürüyüşte Uygur Türklerine yönelik Çin’in vahşeti kınandı.
Hükümet meydanında toplanan Türk Eğitim Sen ve Kamu Sen üyeleri de protesto yaptı. Sendika üyeleri Meydan da basın açıklaması yaptı.
Türk Eğitim-Sen Niğde Şube Başkanı İhsan Uğraş, açıklamasında şunları söyledi; ‘Ramazan ayında, Doğu Türkistan’da bir millet kan ağlarken; bütün dünya yine kör, sağır, dilsiz; bu hayasız, bu alçakça zulmü seyretmektedir. Ne yazık ki, milletimizin büyük çoğunluğunun yaşanan insanlık dramından haberi dahi yoktur. Çin Devleti, yıllardır işgal ettiği Doğu Türkistan’da sistematik katliamlar gerçekleştirmektedir. Türkistan kan gölü haline gelmişken Hükümet, yaşanan dramı görmezden gelmekte, sözde insan hakları savunucuları susmakla yetinmektedir. Doğu Türkistan’da evlerinden, yurtlarından edilmiş yüz binlere, katledilen canlara kimsenin gözlerini kapatma hakkı yoktur. Ey yetkililer, ey sözde insan hakları savunucuları! Binlerce yıllık kadim Türk yurdunda, en temel insani değer olan inana saygı ayaklar altına alınıyor. Soydaşlarımızın ibadet etmeleri engelleniyor. Doğu Türkistan’da çocukların boynu bükük, minareler ezansız, camiler cemaatsiz kalmış durumda…
Ey insanlık! Taş mı kesildiniz, neredesiniz? Kürsülerde aslan kesilen sözde dünya lideri, gerçekler karşısında süt dökmüş kedi mi oldun? Ata yurdumuzda, bizden olan ve yüz yıllardır işgallere direnen, soykırımlara dayanan, İslam’ın, Türklüğün sancağını güneşin doğduğu en uzak noktada dalgalandıran Doğu Türkistanlı kardeşlerimizi ilgisizliğin girdaplarında, cellatlara teslim eden anlayışı şiddetle protesto ediyoruz’ dedi.
Basın açıklaması sonrası Kuran-ı Kerim okunarak protesto sona erdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Niğde haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Niğde ilinden Niğde’de Doğu Türkistan İçin Protesto Yürüyüşü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Temmuz 2015 tarihinde saat 08 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Niğde’de Doğu Türkistan İçin Protesto Yürüyüşü haberi güncellenecektir.

  NİĞDE NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:08
  • Guneş
   06:44
  • Öğle
   12:37
  • İkindi
   15:44
  • Akşam
   18:10
  • Yatsı
   19:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı