NİĞDE HABERLERİ

Niğde’de 5 Gölete 59 Bin 500 Yavru Sazan Balığı Bırakıldı

IHA
10.07.2015 - 15:25Son Güncelleme :

niğde il gıda tarım ve hayvancılık müdürü ve personelerin genel fotoğraf

IHA

Niğde’de 5 ayrı gölet’e 59 bin 500 sazan cinsi yavru balık bırakıldı.
Niğde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Türkmen, Niğde’de 5 adet gölete 59 bin 500 sazan cinsi yavru balık bırakıldığını söyledi. Niğde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Türkmen ve porselenler tarafından Antalya Akdeniz Tarımsal Araştırma Endüstri Müdürlüğünden tedarik edilen yavru balıklardan 7 bin tanesi Narlı Göl’e bırakıldı. Türkmen yaptığı açıklamada: “Antalya Akdeniz Tarımsal Araştırma Endüstri Müdürlüğünden tedarik ettiğimiz sazan balıklarımızı Niğde’deki çeşitli göletlere bırakıyoruz. Niğde’de 5 göletimize merkezde 2 gölet Bor ve Çamardı İlçeleri’nde göletlerimiz olmak üzere 5 ilçemize toplam 59 bin 500 tane sazan balığı bırakıyoruz. Merkeze bağlı Narlı Göl göletimize 7 bin tane balığımızı bıraktık. Günümüz sanayi ve teknoloji çağında. Bilim çağında doğayı ve çevreyi insanlar hoyratça kullanıyor. Çevreyi hoyratça kirletiyor. Orman alanlarımızı kirleniyor, toprak alanlarımız kirleniyor, su alanlarımız kirleniyor. Tabi iç sularımızda geçtiğimiz yıllarda 30 yıl-40 yıl öncelerinde çok daha canlı yaşamaktaydı ve canlılığını devam ettirmekteydi. Balık türünde çok fazla balıklar vardı. Bilim çağında teknoloji çağında bu balıklar giderek yok oluyor. Bizde Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığı olarak ekolojik dengenin sağlanması noktasında iç suların balıklandırılması canlı organizmaların üremesi noktasında doğaya ve çevreye katkı sağlamak amacıyla iç sularımızı balıklandırıyoruz” şeklinde konuştu.
Balıklandırma çalışmasının 1 yıllık sürdüğünü ifade eden Türkmen; "İl müdürlüğümüzdeki hayvan sağlığı ve su ürünleri şube müdürlüğü ve su ürünleri mühendislerimiz bu göletlerden yıl boyunca numuneler alıyorlar, ölçümler yapıyorlar, su miktarını ölçüyorlar, ısısını ölçüyorlar. Sonra bu göletteki diğer canlıları tespit ediyorlar bizim bu göletlere bırakmış olduğumuz yeni canlılar, yeni balıklar göletteki mevcut canlıları ve diğer balıkları yok etmiyor olmazı gerekiyor. Göletlerimizdeki mevcut canlılar ve balıklar bıraktığımız balıkları yok etmemesi gerekiyor. Buna arkadaşlarımız dikkat ediyorlar” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Niğde haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Niğde ilinden Niğde’de 5 Gölete 59 Bin 500 Yavru Sazan Balığı Bırakıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Temmuz 2015 tarihinde saat 15 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Niğde’de 5 Gölete 59 Bin 500 Yavru Sazan Balığı Bırakıldı haberi güncellenecektir.

NİĞDE NAMAZ VAKİTLERİ

18 Şubat 2018, Pazar
 • İmsak
  06:00
 • Guneş
  07:21
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  16:01
 • Akşam
  18:29
 • Yatsı
  19:45
Sayfa Başı