Gündem Haberleri

  Nifak sokmaya çalıştılar

  Hürriyet Haber
  01.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yeni Genelkurmay Başkanı Org. Kıvrıkoğlu, kendisinin farklı olduğunu yayarak, komutanların arasına nifak sokmaya çalıştıklarını söyledi. Org. Kıvrıkoğlu, ‘‘Akılları sıra komutanları birbirine düşüreceklerdi. Ama bu ters tepti’’ dedi.

  Gazi Orduevi'nde önceki akşam verilen 30 Ağustos resepsiyonu, davet sahibi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin üst kademesinde görev üstlenen yeni kadronun, Ankara protokolüyle ilk buluşmasıydı.

  Davetin ilgi odağı, kuşkusuz yeni Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'ydu. Kıvrıkoğlu, bir ara Cumhurbaşkanı Demirel'in yanından ayrılarak, gazetecilerin yanına gelerek, bir süre sohbet etti.

  Kıvrıkoğlu, yaz boyunca özellikle İslamcı basında yapılan Genelkurmay Başkanı olması halinde irtica karşısında ılımlı bir çizgi izleyeceği yolundaki spekülasyonlara muhatap olmuştu. Bu spekülasyonlara canı sıkılan Kıvrıkoğlu, son iki hafta içinde verdiği kuvvetli mesajlarla irtica karşısındaki çizgisini net bir şekilde ortaya koymuş olmanın rahatlığı içindeydi.

  Ancak yine de bu spekülasyonlara ‘‘çok sinirlendiğini’’ gizlemedi.

  Orgeneral Kıvrıkoğlu, bu yakıştırmalara ivme kazandıran The New York Times'ın İstanbul muhabiri Stephen Kinzer'in yazısına değinmeden edemedi:

  ‘‘Kinzer, bu yazısında benim irtica karşısında kararlı olmadığımı iddia aderken, bu iddiasını ismini açıklamadığı hem televizyon yorumculuğu, hem de köşe yazarlığı yapan bir Türk gazetecisine dayandırıyor. Bunları Kinzer'e kimin söylediğini az çok tahmin ediyoruz. Bir de galiba Boğaziçi Üniversitesi'nden bir doçentle konuşmuş’’

  Kıvrıkoğlu ‘‘Saçmaladılar...’’ dedi ve şöyle devam etti:

  ‘‘Türk Silahlı Kuvvetleri'nde bir sistem vardır. Ordunun görüşleri komutandan komutana değişmez. Ayrıca şunu da söyleyeyim, irtica konusunda duyarlı olmayan bir askerin bu makamlara gelebilmesi mümkün müdür? Böyle biri albaylıktan yukarı çıkamaz.’’

  Kıvrıkoğlu, ‘‘Bunu ilk kez yapmadılar’’ dedikten sonra, şöyle konuştu:

  ‘‘Bundan iki yıl kadar önce bir Arap gazetesinde de benzer görüşler ortaya atıldı. Ben, Birinci Ordu Komutanı olduğumda da aynı kampanyayı yaptılar. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na geldiğimde tekrarlandı. Son olarak Genelkurmay Başkanlığı'ma gelişim öncesinde bir daha tekrarlandı. Bu kampanyada şu yanılgıya düştüler: Benim Genelkurmay Başkanlığımın son iki üç yıl içinde gündeme geldiğini zannediyorlar. Bu yanlış. Çünkü bana Genelkurmay Başkanlığı kapısının açılması 1993 yılında oldu. Ben, Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı'ndan orgeneralliğe terfi ettiğim zaman, önümün açık olduğunu biliyordum.’’

  Bir gazeteci, Orgeneral Kıvrıkoğlu'na şu soruyu yöneltti:

  ‘‘Peki neden sizinle ilgili bu havayı yaydılar?’’

  Genelkurmay Başkanı, şöyle yanıtladı:

  ‘‘İçimize en yumuşak yerden girmeye çalıştılar. Benim farklı olduğum havasını yayarak komutanların arasına nifak sokmaya çalıştılar. Akılları sıra, komutanları birbirlerine düşüreceklerdi. Bizim tutumumuzu değiştiremeyeceklerini bildikleri için bu yola saptılar.’’

  Orgeneral Kıvrıkoğlu, ardından ekledi:

  ‘‘Bir şeyi göremediler. Bu yöntemlere başvurursanız, bu ters teper. Nitekim, ters tepmiştir.’’

  Gazetecilerle Orgeneral Kıvrıkoğlu arasındaki sohbet bütün yoğunluğuyla sürerken, şeref konukları için ayrılan özel bölümde bu tabloyu tebessümle izleyen iki kişi vardı: Cumhurbaşkanı Demirel ve TBMM Başkanı Çetin...Demirel, veda ederken bu sohbeti nasıl değerlendirdiğini gazetecilere şu espriyle açıkladı:

  ‘‘Uzaktan Hikmet Bey'le sizi izliyorduk. Burada kurtlar sofrası kurmuşsunuz, kendinize yem arıyorsunuz...’’

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, resepsiyona eşi Nazmiye Hanım'la geldi. Demirel, saat tam 20.00'de kapıda göründü. TBMM Başkanı Hikmet Çetin ve Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ile birlikte, onuncu yıl marşı ve havai fişek gösterileri eşliğinde kapıdan girip, bahçede yerini almış olan konukların arasından geçti. Demirel, Çetin ve Kıvrıkoğlu, şeref konukları için düzenlenmiş üzeri tenteli özel bölüme yerleştiler.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı