Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Nice 1000 yıllara

  CİHAN
  04 Ağustos 2014 - 01:08Son Güncelleme : 04 Ağustos 2014 - 06:54

  İZMİR’in Buca ilçesi Kaynaklar köyü meydanında bulunan ve aralarında 1000 yaşında olan bir çınarın da bulunduğu 6 tescilli ağaç, özel dolgularla kurtarıldı.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmayla asırlık çınar ağaçları adeta gençleştirildi. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile işbirliğiyle yürütülen çalışmalar kapsamında asırlık ağaçlar, önce zarar veren bakterilerden arındırıldı ve çürüyen kısımları özel ilaçlarla tedavi edildi. Bu kapsamda, böcek tahribatına maruz kalan alanlar özel macun ile kapatıldı, ihtiyaç duyulan yerlerde güçlendirme ve gerdirme çalışmaları yapıldı.

  NELER YAPILDI?

  Ölmüş dokuları ortadan kaldırıp canlı dokuya ulaşmak için öncelikle kazıma işlemi yapıldı. Diş çürüklerinde yapıldığı gibi çürük ve ölü dokular titizlikle temizlendi, bitkinin uzun yaşamasını sağlayan, çürüklere karşı önlem alan, özel dolgular uygulandı. Ağaç yüzeyindeki açık kovuklar hava almayacak şekilde paslanmaz çivi, tel ve su bazlı özel alaşımla kaplanarak gövde dokusu koruma altına alındı. Statik olarak dengesizlik yaşayan, çürümüş ana dallarda temel budamalar yapıldı. Rüzgârdan sıkıntı yaşayacak dallar için de çelik tellerle gergi şeklinde statik koruma yapıldı. Çalışmaların ardından asırlık ağaçların dallarına kuş yuvaları asıldı. Kaynaklar Merkez Mahallesi Meydanı'nda bulunan 30 metre boyunda ve 4 metre çapındaki anıt çınar ağacının (Kunduracı Çınarı-Platanus orientalis) 1000 yaşına yakın olduğu biliniyor. Ağaç, Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü İzmir Başmühendisliği tarafından Eylül 1994 yılında tescillenmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı