Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Nezih Alkış: Futbolun adaleti

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Nezih ALKIŞ

KUCAKLAMAK istiyorum, o aslan çocuklara sarılıp bu zaferi onlarla çılgınlar gibi yaşamak istiyorum. Şu tribünlerden aşağı inip, aralarına bir karışabilsem... Ürperdiğim, titrediğim ve de korktuğum dakikalarda bile inancımı hiç kaybetmedim. Oyunun başlangıç bölümündeki kısa süreli Arsenal egemenliğinin tükeneceğini biliyordum. Çünkü G.Saray, sahanın her bölgesinde kontrollü oyunu yeğlerken, nefesini, gücünü ekonomik kullanıyor, öncelikle rakibin pas ve hücum hevesini kırmayı yeğliyordu.

Bunu başardı da... Ve İlk onbeş dakikadan sonra Arif, Hakan ve Hagi'nin sık sık rakip yarı alanda pozisyon kovalaması, G.Saray'da oyun planının hücuma yönelik bölümünün atağa kalkmasıydı. Evet, G.Saray önce oyunda kontrolu sağlamış, sonra dengeyi kurmuş ve daha sonra da hücum hevesini devreye sokmuştu. Ve bu muhteşem final, G.Saray'la güzelleşmeye başlamıştı. 26.dakikada Hakan Şükür'ün rövaşatası Arsenal'a ilk ihtardı. Hemen sonra Hagi'nin bacak arası çalımı ve şutu... Ya, ilk yarının son dakikasında Arsenal savunmasının yanlış ofsayt yorumlaması ile Arif'in yakaladığı fırsat... Her biri, G.Saray'ın ilk yarıda skoru lehine çevirebileceği pozisyonlardı.

ALKIŞLAR TAFFAREL'E

G.Saray gerçekten finale yakışır bir oyun sergiliyordu. Hiç abartmıyorum, Arsenal'dan daha çok yakışıyordu finale.... G.Saray, artık oyuna tempo koyuyor, hücumu daha çok düşünüyordu. Sanki, defalarca final oynamış gibi hiç zorlanmadan Arsenal'ı silkeliyordu.

Hakan Şükür'ün ikinci yarının hemen başında direkten dönen şutuna nasıl bir yorum getirebilirsiniz... Şansızlıktı demek hafif kalmaz mı? Sakat oynayan Okan'ın elverişli pozisyonda savurduğu şutun rakip defansın baldırına çarpıp yön değiştirmesine ne diyebilirim. Bu da Tanrının Arsenal'ı koruduğu bir an değil miydi? Ve Hakan Şükür'ün rakibe de çalımı bastıktan sonra kale sahası içinde düşmesi... Bu da sanki hayallerin bir anda yıkılması, özlenen golün geçikmesiydi.

Düşünüyorum, bu oyunun adaleti yok mu! Varsa, bu maçı, finali G.Saray kazanmalı. Kupa, 120 dakikalık savaşa yüreğini koyan bu sarı kırmızılı çocukların ellerinde dolaşmalı. Herkes gibi bir gol bekliyorum. Ülke insanlarımı bin yaş gençleştirecek, tüm sıkıntılarından sıyıracak sadece bir gol istiyorum.

Hagi, olacak iş mi? Bunca emeği bir anlık öfkeye feda etmek senin gibi ustaya yakıştı mı?. Ve sevgili Tafarel, seni yürekten kutluyorum. Çocuklarının kulağına gönül rahatlığı ile fısıldayabilirsin... Bu kupa'da benim payım büyük diye... Biraz önce bir soruya yanıt aramıştım. Futbolun adaleti var mı diye. G.Saray bu finali kazanmasıydı, futbol denilen bu oyunun bir daha yüzüne bakmazdım. Şimdi onu daha çok seviyorum.


Bunları da Beğenebilirsiniz