Dünya Haberleri

  Nezarette yangın

  Ünal ÖZTÜRK / AMSTERDAM
  28.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hollanda’nın Amsterdam havalimanında yabancı suçluların kapatıldığı nezarethanedeki yangında 15 kişi de yaralandı.

  AMSTERDAM’ın havalimanı Schiphol’de uyuşturucu kuryeleri, kaçaklar ve ülkeye girişlerine izin verilmeyen yabancıların kapatıldığı nezarethanede çıkan yangında 11 kişi öldü, 15 kişi de yaralandı. Olay sırasında firar etmeye çalışan 3 mahkûm yakalandı. Toplam 350 tutuklunun kaldığı nezarethanedeki yangının çıkış nedeninin belirlenmesi için geniş çaplı araştırma başlatıldı. Yangından kurtulan bir tutuklu, ‘Kapılara vurduk fakat açmadılar’ dedi.

  Kimlik tespiti sürüyor

  Geceyarısı, kaçak yabancıların tutulduğu hücrelerden başladığı ileri sürülen yangın itfaiye ekipleri tarafından 03.00’te kontrol altına alınabildi. Biri ağır olmak üzere 4 mahkûmun kaldırıldıkları hastanede tedavi altına alındığı, aralarında askeri polis ile nezarethane personelinin de bulunduğu 11 yaralının ise ayakta tedavi gördüğü duyuruldu. Kimlik tespit çalışmaları tamamlanmadığı için ölenlerin kimlikleri henüz açıklanmadı. Yangını mahkûmlardan birinin çıkarmış olabileceği iddia edildi.

  Yangına karşı anahtar

  MAHKÛM sayısında patlama yaşanan İngiltere’de 22 cezaevinde yangın tehlikesine karşı mahkûmlara hücrelerinin anahtarları veriliyor. Hükümet yetkilisi Edward Leigh, ‘22 cezaevindeki 29 geçici ünitede binden fazla mahkûm, çelik çerçeveli ahşap bölmelerde kalıyor. Yangın riski olduğu için mahkûmlar hücrelere kilitlenemez. Girip çıkabilmeleri için mahkûmlara anahtarlar veriliyor’ dedi. Böylece yangında hücreler kolayca tahliye ediliyor. Cezaevinin dışı ise güvenlik çitiyle çevriliyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı