Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Neyzen duysa fena üflerdi

  Hürriyet Haber
  10 Aralık 2009 - 12:30Son Güncelleme : 10 Aralık 2009 - 15:45

  Karamizahın önemli temsilcisi Neyzen Tevfik, AKP ve CHP'yi karşı karşıya getirdi. CHP'li Kartal Belediyesi, şairin heykelini dikmek istedi. AKP'li meclis üyeleri 'Şiirlerinde küfür ediyor' diye karşı çıktı

  Neyzen Tevfik, Kartal Belediyesi'nin AKP'li ve CHP'li meclis üyelerini karşı karşıya getirdi. CHP'li Kartal Belediyesi, Uğur Mumcu ve Neyzen Tevfik'in heykelini dikmek istedi. AKP'li meclis üyeleri, Tevfik'in şiirlerinde küfür olduğu gerekçesiyle itiraz etti.

  AKŞAM'a konuşan Kartal Belediyesi Başkanı Altınok Öz, 'Neyzen Tevfik'in mezarı Kartal'da. Düzene başkaldıran, yoksulların yanında yer alan sanatçıyı yeni neslin tanımasını istiyoruz. Marmara Adası'ndan  26 ton ağırlığındaki tek /images/100/0x0/55eb3d93f018fbb8f8b460afparça mermer getirttik. Kartallı sanatçılarımız heykeli yapacak' dedi. AKP'li meclis üyesi Adem Gökçe ise aksine görüş bildirerek 'Şiirlerinde küfür yoğun biçimde görülüyor. Kadınlara ve Türk milletine hakaret ediyor. Kötü bir örnek olduğunu düşünüyorum. Aşık Veysel, Mehmet Akif Ersoy, Yunus Emre gibi örnek olabilecek isimlerin heykeli olabilir' diye konuştu,
  Şairin heykelinin yapılıp-yapılmama kararı bu hafta içinde Kültür ve Sanat Komisyonu'nda görüşüldükten sonra CHP ve AKP'li üyelerin oyuna sunulacak.

  Hiciv ustası
  1879-1953 yılları arasında yaşayan, asıl adı Tevfik Kolaylı olan şair, 'hiciv' ve 'taşlama'nın en önemli temsilcisi oldu. 7 yaşında ney çalmaya başlayan Neyzen Tevfik, 1900'lerin başında İstanbul'a geldi. Galata ve Kasımpaşa mevlevihanelerinde ney üfleyen Tevfik, Bektaşi dervişi oldu. Mehmet Akif Ersoy ve Şair Eşref'ten etkilenerek şiirde kendini geliştiren şair, siyaset ve dini baskı, çıkarcılık gibi konuları eserlerinde işledi. 

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı