Dünya Haberleri

  Newsweek: İsrail, İran'ı vurabilir

  ANKA
  19.02.2006 - 10:05 | Son Güncelleme:

  Dünyanın önde gelen haftalık haber dergilerinden Newsweek, İsrail’in İran’ı vurması fikrinin kulağa çok korkunç geldiğini ancak İsrail’in blöf yapmıyor olabileceği yorumu yaptı. Haberde, İsrail’in İran’ı nasıl vurabileceği de değerlendirildi.

  Dünyanın önde gelen haftalık haber dergilerinden Newsweek, İsrail’in İran’ı vurması fikrinin kulağa çok korkunç geldiğini ancak İsrail’in blöf yapmıyor olabileceği yorumu yaptı. Haberde, İsrail’in İran’ı nasıl vurabileceği değerlendirildi.

  İran’ın nükleer faaliyetlere son vermeyeceğini açıklamasının ardından bölge ile ilgili farklı senaryolar dünya basınında yer almaya başladı. Newsweek dergisi de İsrail’in İran’ı vurma konusunda ciddi olabileceğini belirtti. Dergi, İsrail savunma uzmanlarının "gerek görülmesi halinde İsrail Hava Kuvvetleri’nin, İran’ın nükleer çalışmalarına ’darbe vurabileceği’ ifade edildi.

  Dergiye konuşan ve ismi "konunun hassasiyeti nedeniyle" açıklanmayan bir İsrail askeri yetkilisi, "Engelleri tespit etmelisiniz, çok fazla önemli nokta yok, birkaç tane. Onlara hasar verdiğinizde projeyi sekteye uğratabiliriz" dedi.

  HEDEFTE NATANZ VE İSFAHAN SANTRALLERİ VAR

  Eski bir İsrail silahlı kuvvetler stratejik planlama şefi olan Sholomo Brom da dergiye yaptığı açıklamada, iki ya da üç tesisin bombalanmasının yeterli olacağını söyledi. Brom bu anlamda, Natanz uranyum zenginleştirme kompleksinin ve İsfahan santralinin kritik olduğunu vurguladı.

  Öte yandan Newsweek, İran’ın bombalanmasının düşünüldüğü kadar kolay olmayacağı yorumu yaptı. Kevin Peraino ve John Barry imzalı haberde, Tahran’ın 1981 yılında Saddam Hüseyin’in Osirak reaktörünün bombalanması olayından fazlasıyla ders çıkardığı ve bu amaçla Natanz gibi potansiyel hedeflerin "kalkan altına alındığı" belirtildi.

  İSRAİL’İN ELİNDE 100’DEN FAZLA SIĞINAK DELİCİ FÜZE VAR

  Amerikalı uzmanlar ise her tesisin ciddi hasar alabilmesi için birden fazla kere vurulması gerektiğine dikkat çekti. Uzmanlar, İsrail’in elinde Amerika’dan alınan 100’den fazla sığınak delici füzenin bulunduğu bildirdiler ve bu füzelerin muhtemel bir saldırıda kullanılabileceği belirtildi. Dergiye konuşan bir İsrailli uzman da sığınak deliciler hakkında, "Onların işe yarayabileceğini düşünüyorum" dedi.

  Haberde, muhtemel bir saldırı için İsrail’in F-15 ve F- 16 uçaklarına, İran radarlarını etkisiz kılacak anti radar uçaklarının da eşlik etmesi gerektiği ifade edildi. Dergi ayrıca İran’ın elinde bulunan MİG-29 uçaklarının da yeni güncellendiğinin altını çizdi.

  "İRAN’A GİRMEK KOLAY ÇIKMAK ZOR"

  Shlomo Blom da İran’a yapılacak muhtemel bir hava saldırısı için, "Bombaları tesise yollamak işin kolay yanı. Asıl zor olan ise uçakları geri döndürebilmek. Sonuçta kamikaze saldırıları yapmayacağız" dedi. Dergide İsraillerin, İran’ın nükleer çalışmalarını tamamen yok edemeyeceklerinin farkında oldukları ancak bir süre için durdurabileceklerini itiraf ettikleri ifade edildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı