Dünya Haberleri

  New York'ta tarihin en büyük iklim isyanı

  Razi CANİKLİGİL/NEW YORK
  22.09.2014 - 01:37 | Son Güncelleme:

  Birleşmiş Milletler’in 69’uncu Genel Kurul toplantıları kapsamında New York’ta bu hafta “İklim Zirvesi’’ var. İklim Değişikliği zirvesi öncesinde konuya dikkat çekmek amacıyla 161 ülkede etkinlikler gerçekleştirildi. En büyük katılımlı gösteri zirvenin yapılacağı New York'taydı. Yüryüşte ünlü aktör Leonardo DiCaprio ve şarkıcı Sting de yer aldı.

  NEW YORK’TA ‘İKLİM YÜRÜYÜŞÜ’

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un çağrısıyla dün New York’ta 200 bin kişinin katılımıyla “İklim Yürüyüşü’’ yapıldı. Çevre eyleminde Gezi Platformu NYC’den 350 kişi vardı. Yürüyüşte, Türkiye’den Açık Radyo’nun kurucusu tanınmış çevre aktivisti Ömer Madra ve TEMA adına Gökşen Şahin de vardı.

  New Yorkta tarihin en büyük iklim isyanı
  Ömer Madra

  New Yorkta tarihin en büyük iklim isyanı
  'İklim Yürüyüşü'ne katılan şarkıcı Sting'e ilgi büyüktü. (Englishman in New York)

  New Yorkta tarihin en büyük iklim isyanı

  New Yorkta tarihin en büyük iklim isyanı

  BAN DA YÜRÜDÜ
  BM Genel Sekreteri Ban, ABD’nin eski başkan yardımcılarından çevre aktivisti Al Gore, New York Belediye Başkanı Bill de Blasio ve Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Fransa Çevre Bakanı Segelone Royal de yürüyüşe destek verdi. Yürüyüş, dev bir maket ağaç önünde tamamlandı.

  New Yorkta tarihin en büyük iklim isyanı

  Yürüyüş öncesi Hürriyet’e konuşan Al Gore ise “Bugün burada çok büyük bir kalabalık var. Bu momentum ile güzel işler başaracağımızdan eminim. Türklerin de burada olmasından çok memnumum’’ dedi.

  New Yorkta tarihin en büyük iklim isyanı

  Kaybedecek bir dakika yok artık
  Ömer Madra, Türkiye’nin sera gazı artış hızında bir numara olduğuna dikkat çekerek, şu uyarılarda bulundu: “İklim değişikliği dayanılmaz hal aldı. Artık kaybedecek bir dakika yok. Okyanuslarda asit seviyeleri yükseliyor. Sular yükseliyor. Isınmayı 2 derecenin altında tutmamız gerekiyor. Böyle devam ederse 5-6 dereceye çıkacak. Ve büyük felaket olacak. Herkes olayın farkında ama artık hükümetler harekete geçmeli. Türkiye’de insanlar artık olayların farkına vardı. Hükümetin yapmayı istediği 80 kadar kömürle çalışan termik santral inşaatına dur diyorlar. Gerze, bunun en güzel örneklerinden birini verdi. Özellikle kadınlar, ön plana çıkarak, ‘Çocuklarımız için temiz su, temiz hava istiyoruz’ dediler. Bugün hükümet, zeytinliklere bile torba yasa diye değişlikler getirerek ekonomik büyüme adına ülkeye büyük zararlar veriyor.’’

  New Yorkta tarihin en büyük iklim isyanı BM'deki İklim Zirvesi: Dünya 3-5 derece ısınıyor, hiç olmazsa 2 dereceyi geçmesin

  Etiketler: küresel ısınma
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı