Dünya Haberleri

DÜNYA

  New York'ta 75 öğrencide ölümcül domuz gribi şüphesi

  ANKA
  26 Nisan 2009 - 11:32Son Güncelleme : 26 Nisan 2009 - 11:32

  Meksika'da 60'dan fazla kişinin ölümüne yol açtığı iddia edilen ölümcül grip salgını ABD'ye sıçradı. ABD'nin Meksika'ya yakın Teksas ve Kaliforniya eyaletlerinde hastalığın 8 kişiye bulaştığı iddia edildi. New York'ta ise özel bir lisede 75 öğrenci aynı anda gribe yakalandı. Öğrencilerin ölümcül domuz gribi virüsüne yakalanmasından endişe ediliyor.

  Queens semtimdeki St. Francis lisesi öğrencilerinden 75'inin aynı şikayetlerle hastalandığını belirten yetkililer, öğrencilerin öksürük, ateş, ağrı, boğaz yanması ve benzeri şikayetlerinin ölümcül domuz gribi vakalarında görülen ortak şikayetleri olduğu belirterek öğrencilere bir dizi test uyguladıklarını söylediler. Konuyla ilgili New York Belediyesi Sağlık Teşkilatı adına konuşan Dr. Don Weiss, öğrencilerin hastalıkla ilgili benzer şikayetleri olduğunu kaydederek konunun araştırıldığını öğrencilerin de sağlık araştırma ekipleri ve doktorların kontrol altında olduğunu söyledi.

  Sadece domuzlarda görülen bir grip türü olan salgın hastalık Meksika'da insanlarda da ortaya çıkmış, Meksikalı yetkililer ülkede geröekleşen 20 ölümün ölümcül grip salgınından olduğunu doğrulamıştı. Ayrıca, ülkede 40 ayrı ölümcül vakanında aynı salgın hastalıktan meydana gelme endişesini taşıdıklarını belirterek konuyu inceledikllerini açıklamışlardı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı