Dünya Haberleri

DÜNYA

  New York'ta 29 Ekim: Ne Mutlu Türküm Diyene!

  Hürriyet Haber
  30 Ekim 2007 - 08:31Son Güncelleme : 30 Ekim 2007 - 08:31

  Türkiye'nin New York Başkonsolosluğu, Cumhuriyetin 84. kuruluş yıldönümü dolayısıyla resepsiyon düzenledi.Başkonsolos Mehmet Samsar ve eşi Feruze Samsar'ın evsahipliğini yaptığı resepsiyon, 29 Ekim nedeniyle kırmızı-beyaz ışıklandırılan New York Halk Kütüphanesi'nin Astor Salonu'nda gerçekleştirildi.

  Resepsiyona başta yerli ve yabancı diplomatlar, idari ve mülki amirler, yargı mensupları, çeşitli dinlerin üst düzey temsilcileri, dernek ve sivil toplum kuruluşları yetkilileri olmak üzere Türk-Amerikan toplumu üyeleri ve Amerikalılardan oluşan kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

  İstiklal Marşı ile Amerikan Milli Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Başkonsolos Samsar, "Cumhuriyetin 84. kuruluş yıldönümünü onurla ve gururla kutluyoruz" diyerek herkesin bayramını tebrik etti. Samsar, Atatürk'ün kurduğu prensipler temeli üzerinde Türkiye'nin, demokratik anlamda ve uluslararası toplumun aktif bir üyesi olarak gözle görülür şekilde geliştiğini kaydetti. Her ilişkide olduğu gibi Türk-Amerikan ilişkilerinde de iniş-çıkışlar yaşandığını söyleyen Samsar, böyle durumlarda ülkelerin birbirlerinin duyarlılıklarına daha fazla dikkat etmelerinin önemini vurguladı.

  İlişkilerin güçlendirilmesinde Türk-Amerikan toplumu üyeleri ve Türk dostu Amerikalıların anahtar rol oynadığını belirten Samsar konuşmasını, "Hepimiz Türkiye için çalışıyoruz, çünkü bir tane Türkiye var. Ne mutlu Türküm diyene!" sözleriyle tamamladı.

  Samsar'ın kürsüye davet ettiği Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz ise konukları "merhaba arkadaşlar" diyerek Türkçe selamladı. Brooklyn'in ABD'deki en büyük Türk toplumuna gururla evsahipliği yaptığını hatırlatan Markowitz, kısa bir süre önce eşiyle birlikte Türkiye'yi ziyaret ettiğini ve ülkeye hayran kaldığını anlattı. Türkiye'de çeşitliliğin zenginlik olarak algılandığını belirten Markowitz, bunun için Türkiye'yi tebrik etti. Sempatik tavırlarıyla dikkat çeken Markowitz salondan büyük alkış aldı.

  Yemek ikramıyla devam eden törende, Türk müziğinden örnekler sunuldu ve Türkiye'yi tanıtan slayt gösterisi yapıldı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı