New York ve Frankfurt borsaları birleşti işlem hacimleri 20 trilyon doları buldu

Hürriyet Haber
16 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 15 Şubat 2011 - 21:19

Global borsa dünyasında beklenen New York ve Frankfurt borsalarının 20 trilyon dolarlık işlem hacmine sahip olacak birleşmesi tamamlandı.

New York Borsası’nın sahibi olan NYSE Euronext’in Frankfurt Borsası’nın operatörü Deutsche Boerse ile birleşme konusunda anlaşmaya vardığı ve böylece dünyanın en büyük türev ve hisse senetleri piyasasının da temelleri atılmış olduğu kaydedildi.

Koltukları paylaştılar

Deutsche Boerse hissedarları yeni şirketin yüzde 60’ına sahip olurken, geri kalan yüzde 40’lık pay ise NYSE Euronext hissedarlarının olacak. Yeni şirketin 17 üyeli yönetüm kurulu koltuğunun 10’u Deutsche Boerse’sına ait olurken, NYSE’nin tüm kilit yönetim pozisyonlarını tutacağı ifade edildi. Yeni şirketin CEO’su NYSE’den Duncan Niederauer olurken Deutsche Boerse’dan Reto Fancioni de şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığına getirildi.

Londra-Toronto birleşmişti

Her iki şirketin yönetim kurulunun anlaşmaya imza atmasına rağmen, sürecin tamamlanması için gerek hissedarların gerekse de düzenleyici kurumların onayını alması gerekiyor. NYSE Euronext’in gelirleri son dönemde, dem ABD hem de Avrupa’da daha ucuz hizmet veren borsa operatörlerinin rekabeti nedeniyle düşüş göstermişti. Geçen hafta 210 yıllık borsa operatörü Londra Borsası da Toronto Borsası operatörü TMX’i 3.2 milyar dolara satın almak üzere anlaşmıştı.

Singapur Borsası Avustralya Borsası teklifini yeniledi

GEÇEN yıl Avustralya ASX Borsası için teklif veren Singapur Borsası’nın bu teklifini yenilediği belirtildi. Singapur Borsası rakibi ASX Borsasına 7.9 milyar dolarlık teklifte bulundu. Son dönemde borsa dünyasında görülen birleşmelere politikacıların borsa kurumlarının ülkenin ulusal sembolleri olarak görülmesi nedeni ile karşı çıktıkları belirtiliyor.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı