Gündem Haberleri

GÜNDEM

  New York Üniversitesi'nden Twitter'da Gezi Parkı raporu

  Hürriyet Planet
  03 Haziran 2013 - 14:50Son Güncelleme : 03 Haziran 2013 - 18:18

  Türkiye'de bir haftadır devam eden Gezi Parkı protestolarıyla sosyal medyanın özellikle de Twitter'ın kullanımında bir yoğunlaşma oldu. Durumunun fotoğrafını New York Üniversitesi Sosyal Medya ve Siyasi Katılım laboratuvarı çekti.

  New York Üniversitesi'nin yayınladığı bir rapora göre sadece 31 Mayıs Cuma günü saat 16.00 ile 00.00 arasında gösterilerle ilgili 2 milyon tweet atıldı.

  Etiketlerde #direngeziparkı 950 bin tweet'le birinci sıradayken, ardından #occupygezi (170 bin tweet) ve #geziparki (50 bin tweet) geldi.

  New York Üniversitesinden Twitterda Gezi Parkı raporu

  Gece yarısından sonra bile her dakika 3 bin tweet atılmaya devam edildi.

  New York Üniversitesi'nin özellikle altını çizdiği noktalardan biri Türklerin sosyal medya kullanımının diğer benzer olaylarda vatandaşların sosyal medya faaliyetlerine kıyasla da yüksek olmasıydı. Türklerin gösterilerle ilgili Twitter kullanımının "olağanüstü" ve "benzersiz" olduğu ifade edilen raporda, atılan tweet'lerin yüzde 90'ının Türkiye kaynaklı olduğu ifade edildi. Raporda, örneğin Mısır'da 2011'deki devrim sırasında atılan tweetlerin sadece yüzde 30'unun Mısır IP'lerinden atıldığı hatırlatıldı.

  New York Üniversitesinden Twitterda Gezi Parkı raporu


  Bu rakamların gösterilerin düzenlendiği yerlerde 3G bağlantının kesik ya da zayıf olmasına rağmen ortaya çıktığı hatırlatılan raporda, çevredeki iş yerlerinin kablosuz modem şifrelerini kaldırdıkları da belirtildi.

  Raporda gösterilerin sosyal medyada bu kadar geniş yer bulmasının nedeni ise Türk medyasının olayları aktarmaktaki eksikliği olarak belirtildi. #BugünTelevizyonlarıKapat etiketiyle binlerce tweet atılmasının da bu duruma bir tepki olduğu vurgulandı.


  New York Üniversitesinden Twitterda Gezi Parkı raporu BAŞBAKAN’A SORU SORDU TAKİPÇİ SAYISI PATLADI

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı