Gündem Haberleri

  New York Times'dan Ergenekon yorumu

  New York Times
  16.11.2009 - 12:35 | Son Güncelleme:

  ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’da yer alan Ergenekon davası ile ilgili haberde, Johns Hopkins Üniversitesi Orta Asya ve Kafkas Enstitüsünden Gareth Jenkins’in yorumlarına yer verildi.

  Jenkins “Ergenekon, onu savunanların aksine çoğulcu bir demokrasi yolunda değil, otoriter tek bir devlet olma yolunda giden bir süreç” derken, davanın gücünü kaybetmek istemeyen laikler ile muhaliflerini susturma derdinde olan İslamcı iktidar arasında bir savaşa döndüğünü belirtti.

                            

  Jenkins iddianame üzerinde yaptığı yorumlarda suçlamalar için “kimisi fantastik, kimisi absürd” derken, örnek olarak ilk iddianamede dönemin ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile Ergenekon’un bir araya gelerek AKP hükümetini devirmeye yönelik iddiaları gösterdi.

                                     

  Haberde, Jenkins’in iddianamenin çok fazla telefon görüşmesi kaydı içermesi yüzünden insanların paranoyaklaştığı ve akşam yemeklerinde ilk yapılan işin cep telefonlarını kapatmak olduğunu belirttiği yer aldı.

   

  İSLAMCILAR İLE LAİKLERİN SAVAŞI

  Haberde ayrıca Ergenekon davasının ilerledikçe Türkiye’nin üzerinde gezinen kara bulutların büyümeye devam ettiğine vurgu yapıldı.

   

  Davanın merkezindeki iddialardan çok az kişinin şüphelenmesine rağmen yargı önüne çıkarılan insanların gerçekten tehlike arz edenler mi yoksa masum insanlar mı oldukları konusunda belirsizlik olduğu ifade edildi.

   

  Haberde davanın aydınlar ve iş dünyasından öne çıkan isimleri içeren laik kesim ile İslami eğilimli AK Parti arasında sert bir savaş çıkardığına, ordunun da eşi benzeri görülmemiş soruşturmalara sokulduğuna değinildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı