Dünya Haberleri

DÜNYA

  New York Times yazarından Türk pavyonuna büyük övgü

  Hürriyet Haber
  15 Mayıs 2017 - 15:21Son Güncelleme : 15 Mayıs 2017 - 15:22

  Venedik Bienali'nde Türkiye Pavyonu'nda yer alan sanatçı Cevdet Erek'in ÇIN eseri New York Times'ın sanat yazarı tarafından 'Bienal'in en vurucu eserlerinden biri' olarak nitelendirildi.

  Venedik Bienali 57. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu’nda yer alan ÇIN projesi, sanatçı Cevdet Erek ve ekibinin katılımıyla Bienal’in ön izleme günlerinden 11 Mayıs Perşembe uluslararası sanat dünyasına tanıtıldı. 

  Eser, New York Times'ın sanat yazarı Ason Farago tarafından bianelin en vurucu eserlerinden biri olarak nitelendirildi. New York Times yazarı "Benim bu yılın en güçlü  ulusal sunumu için oyum Türkiye'ye gitti" dedi.

  New York Times yazarından Türk pavyonuna büyük övgü

  Yazıda, "Müzisyen ve sanatçı Cevdet Erek sanayiyi andıran eserleriyle tanınıyor. Sanatçı ÇIN eserinde tel örgü panelleri ve şiddetli spotları bir araya getirerek rahatsız edici, etkileyici bir tesis oluşturdu. Ortam hapishane bahçesine ya da konser alanına çok benziyor." ifadeleri kullanıldı.

  ÇIN ESERİ HAKKINDA...

  Mekâna özgü bir yerleştirme olan ÇIN, mekânın şiirsel ve politik tahayyüllerini mimari ve ses aracılığıyla keşfetmeyi deniyor. Eserin başlığı, işi önceden haber veren bir ses sinyali olarak düşünüldü. Türkçe’de bir yansıma sözcük olan ÇIN, vurmalı bir sesi taklit ediyor, aynı zamanda iki ayrı kelimenin türediği bir kök: çınlama (reverberasyon) ve kulak çınlaması.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı