Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türkiye’de milyon dolarlık soru

  Hürriyet Haber
  14 Ekim 2015 - 21:17Son Güncelleme : 14 Ekim 2015 - 21:20

  Amerikan New York Times gazetesinin Türkiye’deki muhabiri Tim Arango önceki gün okuyucuların, Ankara’daki terör saldırısının ardından Türkiye ile ilgili sorularını yanıtladı.

  New Jersey’den bir okuyucu, bombalama olaylarının 1 Kasım seçim sonuçlarını nasıl etkileyeceğini, 7 Haziran seçimleriyle aynı sonuç olursa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bunu kabul edip etmeyeceğini merak ettiğini söyleyerek “Gelecek on yıl ya da 20 yıl sonra Türkiye’deki ifade özgürlüğü ve gerçek demokrasiyle ilgili beklentiler nelerdir” diye sordu. Arango’nun yanıtı şöyle oldu: “1 Kasım seçimlerine bakacak olursak, koalisyonun kurulamadığı önceki seçim mi tekrarlanacak. Birçok anket, sonucun büyük oranda aynı olacağını tahmin ediyor. Bu milyon dolarlık bir soruya yol açıyor: Erdoğan nasıl tepki verecek? Koalisyon kurulmasına izin verecek mi? Başka bir seçime mi yönlendirecek? Tabi, bu sorunun yanıtını bilmiyoruz, seçimlerden sonra ne olacağı büyük ölçüde Türk demokrasinin geleceğini belirleyecek.”

  Princeton’dan bir okuyucu ise “Türkiye’deki fiili bir bölünmenin iyi bir fikir olabileceğini düşünüyor musunuz” diye sordu. Arango, “Türkiye’de kimse ciddi bir bölünmeden bahsetmiyor... Türkiye için şimdi aşılması gereken, geçmiş yıllardaki olumlu çalışmalara devam ederek barış sürecine geri dönmek. Erdoğan hükümetinin ilk yıllarında, önceki hükümetlere kıyasla Kürtlerin haklarını elde etmesi noktasında daha fazla çaba harcandığını hatırlamak önemli” dedi. 

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı