"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

New York’ta böyle bir durum olsa bütün gazetelerde manşetti

BUGÜN (dün) internet sayfasındaki haberlere bakıyorum acaba Ankara`da yaşanan olaydan hiç kimse bahsetmiş mi diye ama polisiye haberlere bile girememiş.

Dün dokuz buçuk gibi Yenimahalle metro durağına Kızılay’a gitmek için gittiğimde hiç bir görevlinin uyarısıyla karşılaşmadan metro kartımı kullanıp trene bineceğim yere indim. Her zamankinden daha fazla bir kalabalık bekliyor ve devamli ‘Teknik bir arızadan ötürü seferler gecikmeli olarak yapılmaktadır’ anaonsu yapılıyordu. Neyse yaklaşık 10 dakika sonra bir tren durağa yaklaştı ve herkes vagonlara doluştu. Ama duyurular devam etti çünkü tren hiç bir yere kıpırdamıyordu. Benim için ve bir çok vatandaş için uzun olan 10-15 dakika daha trende bekledikten sonra yukarıya görevlilerin yanına daha fazla bilgi almak için çıktık. Bizim bekleme nedenimizin durakların birinde meydana gelen bir intihar olayının neden olduğunu, ellerinde olmayan bir nedenden kaynaklandığını belirttiler. Peki niye biz kartımızı kullanmadan önce uyarılmamıştık... Cevap yok. Peki böyle bir durumda sizin bir kriz masanız yok mu?.. Cevap yok. Peki EGO otobusleri bizi taşıyamaz mı.. O konuda da bilgileri yok.
Ne oldu sonra biliyor musunuz EGO otobüsleri geldi ama bu konuşmadan 20 dakika sonra ve ben diğer yolcular gibi alternatif bir taşıt aramak için şans eseri İvedik metro durağına yürüyene kadar... Bizi ücretsiz bindirecekleri yere itirazlarımıza rağmen kartımızı tekrar kullanmak zorunda bırakıp, otobüslerle bizi Akköprü durağına götürdüler ve bir kez daha bize ücret ödeterek metroyu kullanmamıza izin verdiler.
153’ü arayıp durumu anlattım ve onlara da aynı şekilde böyle özel durumlarda bir kriz masaları olup olmadığını sordum. Bana verilen cevap “İletelim isteklerinizi” oldu. Bana hiç birşey ileteceklerini sanmıyorum. Bilmem bu yazıyı yazanlara bilgi verirler mi?
Çünkü biz artık yaşamımızı ilgilendiren konuların tartışılmasını ve düzeltmelerin yapılmasını istiyoruz; “Kanuni ve Haremi var mı yok mu!” haberlerinden önce...
Ece AYTAÇ

Yol süpürgeleri trafiği zorluyor


BİLİNDİĞİ gibi İstanbul yolu trafiğin yoğun olduğu saatlerde araç trafiğine cevap veremez durumda. Bir kaza yada bozulan bir araç olduğu durumlarda, trafik tamamen çekilmez hale geliyor.
Bu yolu hergün kullanmak zorunda olan araç sürücülerinden biri olarak, İstanbul Yolu’nun tüm sıkıntılarını çekmekteyim. Ancak son günlerde dikkat ettiğim bir husus var ki trafiği alt üst ediyor.
‘Kedi’ diye tabir edilen ve tretuvar köşelerini süpürerek giden Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı kamyon türü turuncu renkli araçlar, trafiğin en yoğun olduğu saatlerde en sol şeritten saatte 20 km hızla temizlik yapıyorlar. Dikiz aynalarından baksalar da göremezler herhalde arkalarında uzattıkları 4 km’lik araç kuyruğunu... Çok da faydası olmayan bu temizlik çalışmasının başka sürücüler için ne kadar zaman ve yakıt kaybına neden olduğunu Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin duymasını istiyorum...
Ertan DOĞAN

Ceza kime kesildi


29 ARALIK günü 20.14’de Bağlar Caddesi yaya kaldırımı işgalinden dolayı, fahri trafik müfettişi tarafından arabamın plakasına ceza yazıldı. Cezanın kesildiği saatlerde Ankara tren garının karşısında bulunan Ankara Arena Spor Salonu’nda Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın icra ettiği ‘Yeni Yıl’ konserindeydim ve konser alanına kendi otomobilimle değil başka bir araçla gittim.
Kendi aracım o saatlerde evin garajında duruyordu ve anahtarları yanımda idi. Şimdi sorum şu: Aynı zamanda birbirinden tamamen farklı iki yerde nasıl bulunabilirim? Sayın fahri müfettiş acaba aracın plakasını doğru okuduğundan emin mi?
Zeynep OBALI
X