Gündem Haberleri

GÜNDEM

  New York öncesi son kez

  A.A.
  09.01.2012 - 11:08 | Son Güncelleme: 09.01.2012 - 11:08

  KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Histoyas, 22-24 Ocak'ta New York yakınlarındaki Grentree'de yapılacak üçlü Kıbrıs zirvesi öncesinde son kez bir araya geldi.

  BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Butenhaim'in Lefkoşa ara bölgede ikametgahında bir araya gelen liderler, 4 Ocak'taki son görüşmelerinde, Yönetim ve Güç Paylaşımı ile mülkiyet konularını ve Grentree zirvesine kadar olan süreci ele almıştı.

  Görüşmeye, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer de katılıyor.

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Grentree'de yapılacak üçlü Kıbrıs zirvesi öncesinde, Cumartesi günü, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'a mektup göndererek, “son aşamaya” girildiğini bildirmişti.

  Mektubunda “son oyun” ifadesine bir kez daha yer veren Ban, müzakere sürecinde “son aşamaya” girildiğini ilan ederek, son aşamanın unsurlarını teker teker sıralamıştı. Son aşamanın unsurları içinde çok taraflı konferans da yer alıyor.

  Ban, mektubunda, Rum yönetimin AB dönem başkanlığını bir takvim olarak ortaya koymuş, bu takvimin “son aşama” olduğunu, o tarihe kadar tarafların başarılı olması gerektiğine vurgu yapmıştı. Ban, müzakerelerde harita konusunun da Grentree'den sonraki aşamada tartışılacağına değinmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı