Gündem Haberleri

GÜNDEM

  New York da sarı kırmızı

  Hürriyet Haber
  22 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 22 Mayıs 2000 - 00:01

  ABD'de Türk varlığının sembolü haline gelen Türk Günü Yürüyüşü'nün 19'uncusuna UEFA Şampiyonu Galatarasay'ın kazandığı zaferin damgası vuruldu. New York'un merkezinde cadde, sokak ve meydanları görkemli bir Türkiye gösterisine sahne olurken, Galatasaray'ın renklerini taşıyan sergiler yürüyüşe yepyeni bir anlam kattı.

  Soğuk ve yağmura rağmen Amerika'nın çeşitli eyaletlerinden gelen Türkler Manhattan caddelerinden geçerken yürüyüşü kaldırımlardan takip edenlere kırmızı, beyaz karanfiller attılar. Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu'nun düzenlediği yürüyüşe 40'a yakın cemiyet katıldı.

  Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Baki İlkin, New York Başkonsolosu Büyükelçi Mehmet Ezen, KKTC B.M. Temsilcisi Büyükelçi Aytuğ Plümer, Azerbaycan'ın eski Cumhurbaşkanı Ebülfeyz Elçibey, Kırım Türkleri lideri Mustafa Cemiloğlu da yürüyüşte yer aldı.

  T.A.D. Federasyonu Başkanı Egemen Bağış, Başkan Bill Clinton ve eşi Hillary'nin ayrı ayrı gönderdiği mesajlarını okudu. Clinton mesajında, ‘‘Geçen Kasım'da Türkiye'yi ziyaretimde sıcak karşılanmadan çok memnun oldum. Gayretlerimizle daha barışçı, daha müreffeh bir dünya kuracağız’’ dedi.

  Türk yürüyüşünde kupa coşkusu

  Galata kızları

  Aynı adlı başka bir takım bulunduğu için eskiden Galatasaray'a ‘‘Galata’’ denilmesi pek tasvip edilmezdi. Ancak Amerika'daki gencecik Türk kızları Galatasaray'ın başarısını ‘‘Galata Girls’’ yazılı tişörtlerle gururla sergilediler. Türkiye'den ayrıca Altunizade Hafize Özal İlkokulu, İstanbul Amerikan İlköğretim Okulu öğrenci ve öğretmenleri yürüyüşte flamalarla geçerken Hacettepe Üniversitesi Çocuk Folk Dansları Grubu, Ankara Anadolu Folk Dansçıları da güzergah boyunca gösteriler sergiledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı