New York Borsası'nda şok

AA
09 Temmuz 2015 - 01:57Son Güncelleme : 09 Temmuz 2015 - 07:28

New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE), dün 3 saati aşan bir sürede işlem yapamadı. Tarihinin en büyük ‘kesintisini’ yaşayan NYSE’nin resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada yerel saatle 11.32’den itibaren geçici olarak askıya alınan işlemlerin, saat 15:10’da normale döndüğünü bildirdi. Aynı saatlerde ABD merkezli finans gazetesi Wall Street Journal ve United Airlines’ın siber saldırıya maruz kaldığı iddiaları nedeniyle NYSE’nin de hack’lendiği iddiaları gündeme geldi. Ancak NYSE yönetimi bu iddiaları kesin bir dille yalanladı.

New York Borsasında şok United Airlines'ın uçakları teknik bir arıza nedeniyle kalkamadı

Dünya borsaları arasında en büyük piyasa değerine sahip New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE), "işlemlerin teknik bir arızadan ötürü geçici olarak durdurulduğunu" açıkladı.

NYSE, yaptığı yazılı açıklamada, işlemlerin askıya alınmasının siber saldırıdan değil, teknik bir arızadan kaynaklandığını belirtti.

"Karşılaştığımız sorun bir siber saldırıdan değil, teknik bir iç arızadan kaynaklanıyor. İşlemleri askıya almayı teknik arızadan kaynaklanan sorunları önlemek için seçtik" denilen açıklamada sorunun ne zaman çözüleceğine ilişkin harhangi bir bilgi verilmedi.

Bu arada, Nasdaq Teknoloji Endeksi'ndeki işlemlerin normal şekilde devam ettiği bildirildi.

OBAMA BİLGİ ALDI

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, Başkan Barack Obama, NYSE'deki işlemlerin geçici olarak durdurulmasıyla ilgili brifing aldı.

ABD Hazine Bakanlığı ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun da söz konusu gelişmeleri yakından takip ettiği belirtiliyor.

YAKLAŞIK 2 SAATTİR İŞLEM YAPILAMIYOR

NYSE'deki tüm işlemler, New York saatiyle 11.32'den itibaren geçici olarak askıya alınırken, yayımlanan resmi açıklamada, "NYSE'deki tüm işlemler geçici olarak durduruldu. Tüm açık siparişler iptal edilecektir. Daha fazla bilgi mümkün olduğunca çabuk sağlanacaktır" ifadelerine yer verilmişti.

New York Borsası, 19 trilyon 351 milyar 417 milyon 200 bin dolarlık piyasa değeriyle dünya borsaları arasında birinci sırada yer alıyor.

BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA

Beyaz Saray Sözcüsü John Earnest, New York Borsası'nda tüm alım-satım işlemlerinin geçici olarak durdurulmasıyla ilgili herhangi bir kötü amaçlı yazılıma rastlanmadığını söyledi.

Earnest, günlük basın brinfingi esnasında konuyla ilgili bir soru üzerine, Beyaz Saray'ın ülke içi güvenliğinden sorumlu danışmanı Lisa Monaco'nun Başkan Barack Obama'yı bilgilendirildiğini belirtti. Sözcü Earnest, "New York Borsası'nın karşı karşıya kaldığı bu sorunda herhangi bir kötü amaçlı yazılıma rastlanmadı" dedi.

Federal bir soruşturmanın henüz başlayıp başlamadığı konusunda bilgi vermeyen Earnest, olayın çok yeni olduğunu ve muhtemelen en kısa zamanda soruşturmaların başlayacağını belirtti.Etiketler: Saldırı , abd siber


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı