New York Borsası’na ‘iki başkan’ modeli

Hürriyet Haber
19.10.2003 - 01:44 | Son Güncelleme:

Eski başkanın 139.5 milyon dolarlık tazminat yüzünden istifaya zorlanması üzerine New York Borsası'na geçici başkan olan John Reed, ‘ikili yönetim-iki başkan’ modelini tartışmaya açtı. Reed'in görüşü benimsenirse bazı şirketlerde uygulanan model New York Borsası'na da taşınacak.

New York Borsası (NYSE), Avrupa'da bazı şirketlerin uyguladığı ikili yönetime doğru gidiyor. İki ayrı kurul ve iki ayrı başkan tarafından yönetilmesi sözkonusu olan NYSE, bu konuyla, şu sıralarda ABD gündeminin en önemli maddelerinden birini oluşturuyor.

Emeklilik tazminatı 139.5 milyon dolar tuttuğu açıklanınca istifaya zorlanan New York Borsası eski Başkanı Richard Grasso'nun yerine geçici başkan olarak atanan John S. Reed'in, NYSE'de iki ayrı kuruldan oluşacağı belirtilen bir yönetim tarzına yönelmesi bekleniyor.

New York Times’ın haberinde, Reed'in birisi bağımsız direktörlerden, diğeri şirket CEO'larından oluşan çift yönetim kurulu istediğini vurgulandı.

New York Times'a göre, Reed bağımsız direktörlerden oluşacak kurulun piyasa düzenmeleri ve denetlemelerden sorumlu olması gerektiğini savunuyor. Reed diğer yönetim kurulunun ise, borsaya kote olan şirketlerin CEO'larından oluşması menkul kıymetler piyasasına ilişkin sorunlarla ilgilenmesi gerektiğini savunuyor. Reed'in yasal düzenlemeler ve piyasa işlemlerinin tek bir çatı altında yönetilmesinin zorluklarına işaret ettiği belirtiliyor.

Reed'in önerisini şimdilik tartıştırmayı amaçladığı, görüşünü NYSE Yönetim Kurulu'na getirip getirmeyeceğinin açık olmadığı vurgulandı. Reed'in; borsada kayıtlı olan menkul kıymet şirketlerinin sayısının artışına paralel olarak yasal düzenlemeler ve denetimlerle doğrudan ilgili bir bağımsız kurulun oluşturulmasını istedi kaydedildi.

AVRUPA'DA UYGULANIYOR

İki yönetim kurulunun bulunduğu yönetim yapısı Avrupalı şirketlerde uygulanıyor. Reed'in NYSE Yönetim Kurulu'na getirmeyi düşündüğü önerinin gerçekleşmesi halinde menkul kıymet şirketlerince meydana gelen ihlalleri denetlemek ve düzenlemeler yapmak için kurulan menkul kıymetler komisyonunun görevinin sona erecek, bu komisyonun yapısı ve güvenilirliğine ilişkin yapılan eleştirilerin de önüne geçilecek.

NYSE'nin adı açıklanmayan bir üyesi, çift yönetim kurulu önerisinin borsada destek göreceğini söyledi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı