Dünya Haberleri

  New Horizons uzay aracı Plüton'dan ilk görüntüyü geçti

  hurriyet.com.tr
  15.07.2015 - 14:59 | Son Güncelleme:

  Plüton gezegeninin yüzeyine şu ana kadarki en yakın uçuşunu yapan NASA'nın uzay aracı New Horizons'tan (Yeni Ufuklar) ilk fotoğraf geldi. Uzay aracı Plüton'a en yakın uçuşu Türkiye saatiyle 14:49'da gerçekleştirdi.

  Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Instagram hesabından yayımladığı fotoğraf, dokuz yıldır uzayda seyahat eden uzay aracından gelen ilk görüntü. Uzay aracı Plüton'a en yakın uçuşu Türkiye saatiyle 14:49'da gerçekleştirdi.

  Fotoğrafın en dikkat çekici özelliği ise Plüton'un üzerinde beliren kalp şekli.

  New Horizons uzay aracı Plütondan ilk görüntüyü geçti
  Büyük bir heyecanla uzay aracının misyonunu tamamlamasını bekleyen NASA ekibi

  NASA'nın 'görkemli Plüton'dan önizleme' başlığıyla paylaştığı fotoğrafın altına şu not düşüldü: "Cüce gezegen, 9 yıldır 3 milyar mil yol kat eden New Horizons uzay aracımız aracılığıyla dünyaya bir aşk notu gönderdi. Bu fotoğraf, bugün yapılacak en yakın uçuştan önce alınan son ve en detaylı görüntü."

  New Horizons uzay aracı Plütondan ilk görüntüyü geçti
  NASA'nın Twitter sayfasında, gezegenin üzerinde beliren kalp şekli kullanılarak, "Plüton'u seviyorum" yazısı paylaşıldı.

  New Horizons, güneş sistemindeki yolculuğuna 19 Ocak 2006'da Florida'daki Cape Canaveral uzay üssünden saatte 58 bin 536 kilometre hızla ilerleyerek başlamıştı.

  New Horizons uzay aracı Plütondan ilk görüntüyü geçti

  New Horizons uzay aracı Plütondan ilk görüntüyü geçti CERN'de Higgs Bozonu'ndan sonra yeni buluş: Pentakuark

  Mars ve Jüpiter'i geçen New Horizons Plüton'a yaklaşık 12 bin kilometre yaklaştı. Dokuz yıllık misyonun sonuna gelen New Horizons 1930 yılındaki keşfinden bu yana gizemini koruyan Plüton ile ilgili bugüne kadarki en detaylı görüntülerini geçti.

  Plüton'un daha önceki görüntülerini Hubble Uzay Teleskobu çekmişti.

  Etiketler: pluton , en yakın uçuş
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı