Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Nevşehir'e ilk yabancı ortaklı işletme

  Ahmet KORKMAZER/ NEVŞEHİR, (DHA)
  28 Temmuz 2007 - 13:44Son Güncelleme : 28 Temmuz 2007 - 13:43

  NEVŞEHİR'de Türk-Alman ortaklığında kurulacak bir fabrikada, atık gaz sistemleri üretilerek başta soba, sofben üretilen yeni baca sistemleri ile bacadan kaynaklanan zehirlenmelerin önüne geçilmeye çalışılacak. Alman ‘Hart Keramik' şirketi ile işbirliğine giren Ertaş Grup bünyesindeki Ertaş-Hart Seramik Baca Sistemleri A.Ş. 25 milyon Dolarlık bir yatırım ile Nevşehir’de 250 kişinin istihdam edileceği tesisin anlaşması imzaladı.


  İnşaat sektöründe faaliyet gösteren Ertaş Grup, Alman ortağıyla birlikte seramikten mamul atık gaz sistemlerini pazara sunmaya hazırlanıyor.

   Ertaş Grup'un, geçmişi 300 yıla dayanan Almanya'nın köklü firmalarından olan Hart firmasıyla yaptığı ortaklıkla ortaya çıkan Ertaş-Hart Seramik Baca Sistemleri A.Ş., Hart Klasik, Hart Üniversal, Hart Gas-Multi Sistem ve Hart Ekokeram’den oluşan sistemleri üretip, pazarlayacak. Alman teknolojisini Türkiye’ye taşıdıklarını belirten Ertaş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Musa Ertaş, şöyle dedi:“Ertaş Grup olarak yaptığımız araştırmalarda, Türkiye'de baca zehirlenmesinden dolayı yılda 10 bine yakın zehirlenme meydana geldiğini belirledik. Soba, şofben ve tüp zehirlemeleri ile ne yazık ki her yıl yaklaşık 500 insanımızı kaybediyoruz. Baca zehirlenmelerini detaylı şekilde inceleyen Alman ortağımız, bu konuya hakim olarak başarılı çalışmalar yapmış.

  Havadan veya yakıttan dolayı en küçük sızıntı olsa onu kendi bünyesinde by-pass ederek dışarı atmasını sağlayan teknolojik yapı sistemini Türkiye'ye getiriyoruz. Sektör yeni bir teknoloji ile tanışacak. Nevşehir'de 25 milyon dolarlık bir yatırım ile kuracağımız fabrikamızda, 250 insanımıza da yeni istihdam imkanı oluşturacağız. Seramikleri Almanya'dan getirilerek, oluşturacağımız fabrikada, baca dış kalıp sistemlerini üreteceğiz. Pazarlama ağımızın yaygın olması ile de bu organizasyonun çok hızlı bir şekilde büyüyeceğini düşünüyoruz.”

  Ertaş, bu sektörde ISO, CE ve 771-3 TSE belgesini alan ilk firma olduklarını anlatırken, “Aldığımız belgeler ve yaptığımız çalışmalarla büyümeye devam ediyoruz. Verdiğimiz iyi hizmetin paralelinde büyümemizde doğal olarak gerçekleşiyor. Yeni bir tesis kurmak gündemimizde. 2008 yılında yeni ürünlerimizle birlikte yeni tesisimizi kuracağız” diye konuştu.

  Almanya Hart Keramik firması yöneticisi Luis Andreos Hart da, Ertaş Grup bünyesindeki Ertaş- Hart Seramik Baca Sistemleri A.Ş ile çağın en modern sistemlerinin üretiminin Nevşehir’de yapılacağını söyledi. Hart, bu işbirliği ile bu yeni sistemin öncelikli olarak Türkiye’de ve daha sonra da dünya ülkeleri endeksli olarak yaygınlaştırılmasının planlandığını belirterek, işletmenin her iki ülkeye de hayırlı olmasını diledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı