NEVŞEHİR HABERLERİ

Nevşehir'deki balon kazası

AA / Murat_Kaya
17.12.2014 - 16:43Son Güncelleme :

- Nevşehir ve Kapadokya Gazeteciler cemiyetleri, olay yerini görüntülemek isteyen basın mensuplarının balon şirketinin çalışanlarınca engellenmesini kınadı

YEREL HABERLER NEVŞEHİR

AA / Murat_Kaya

NEVŞEHİR (AA) - Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti ve Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti, balon kazasının ardından olay yerini görüntülemek isteyen basın mensuplarının balon şirketinin çalışanlarınca engellenmesine tepki gösterdi.

Söz konusu cemiyetler adına yapılan ortak yazılı açıklamada, Nevşehir'in Göreme beldesinin Karadağ mevkisinde sabah meydana gelen balon kazasının ardından bölgede çekim yapan basın mensuplarının balon firmasının çalışanlarınca engellendiği belirtildi.

Bununla yetinmeyen şirket çalışanlarının bir muhabirin kamera ve fotoğraf makinesine zorla el koyduğu ileri sürülen açıklamada, "(Firma çalışanları) sonrasında araçlarına binerek gitti. Muhabir ise koşarak onları takip etti. Jandarmanın yanına geldiklerinde kamera ve fotoğraf makinesini verdiler. Bu arada da makinelerin kartlarını yok ettiler" iddiasına yer verildi.

Görevini yapmaya çalışan basın mensuplarına yönelik her türlü saldırının kınandığı belirtilen açıklamada, halkın haber alma özgürlüğünü yerine getirmek üzere bölgede bulunan muhabire yönelik saldırının kabul edilemez olduğu ifade edildi.

Kamuoyunun haber alma hakkının engellenemeyeceği kaydedilen açıklamada, "Nevşehir basını, yine basın özgürlüğü adına ne yazık ki kara bir gün yaşamıştır ve bu, gazetecilere karşı yapılan üçüncü saldırı hüviyetindedir" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, kentte basın mensuplarına önceden yapılan saldırılara ilişkin bilgilere de yer verildi.

Nevşehir basınının her şartta görevini yapacağı vurgulanan açıklamada, "Bilinmelidir ki Kapadokya turizminin gelişmesi, basın mensuplarının en az turizmciler kadar önceliğidir. Kapadokya'nın tanıtımında basının rolü inkar edilemez. Basın mensupları, haberleriyle destek vermeselerdi Kapadokya sıcak hava balonculuğunun gelişmesi mümkün değildi.

Bizler, kamuoyunu bilgilendirmeye ve görevimizi yapmaya devam edeceğiz. Kimsenin bunu engellemeye gücünün yetmeyeceğini, Nevşehir basınının her türlü engellemelere ve zorluklara rağmen görevini yapmaya devam edeceğini buradan bir kere daha hatırlatıyoruz. Nevşehir basını, bu tür olumsuzluklara daha önce de maruz kalmış ancak görevini yapmaya devam etmiştir."

Açıklamada, "Kazaların önlenmesi için sıkı denetimler olmalı, firmalar her önüne geleni işe almamalıdır" önerisinde bulundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Nevşehir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Nevşehir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Nevşehir'deki balon kazası haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

NEVŞEHİR İLÇELERİ

NEVŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  05:58
 • Guneş
  07:43
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:13
 • Akşam
  17:28
 • Yatsı
  19:01
Sayfa Başı