Gündem Haberleri

  Nevşehir'de bulunan yeraltı şehrinde çalışmalar sürüyor

  Hürriyet Haber
  30.07.2015 - 11:03 | Son Güncelleme:

  Nevşehir’de Kentsel Dönüşüm Projesi çalışmaları sırasında ortaya çıkartılan ve dünyanın en büyük yeraltı şehri olduğu belirtilen alanda temizleme çalışmaları sürüyor. Nevşehir Kalesi civarındaki 11 mahalleyi içine alan bölgede başlatılan temizleme çalışmaları sırasında, çeşitli uygarlıklara ait çeşitli yaşam alanları ile araç ve gereçler bulundu.

  Nevşehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından bir süre önce 3. Bölge Arkeolojik Sit Bölgesi olarak ilan edilen Nevşehir Kalesi ve çevresindeki 11 mahalleyi içine alan yaklaşık 450 bin metrekarelik alanda dünyanın en büyük yeraltı şehri bulunuyor. Bölgede halen devam eden temizleme ve kazı çalışmalarında Geç Roma dönemine ait mezar odası kalıntısına ulaşıldı. Bölgedeki gerçekleştirilen kazı ve temizleme çalışmalarında ayrıca Son Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemlerinde kullanıldığı belirtilen 2 Bezirhane de ortaya çıkartıldı.

  Nevşehirde bulunan yeraltı şehrinde çalışmalar sürüyor

  Sürdürülen kazı ve temizleme çalışmalarında ayrıca Geç Roma döneminden başlayıp Erken Bizans dönemine ait çeşitli ev ve mutfak gereçlerine ait kap kaçak parçaları bulundu. Nevşehir Belediyesi’nin öncülüğünde Nevşehir Valiliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile halen devam eden kazı ve temizlemelerde ayrıca Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemine ait de pipo, kandil, mutfak alet ve gereçlerinin yanı sıra çeşitli ev gereçleri ortaya çıkartıldı. Bölgedeki kazı ve temizleme çalışmaları halen devam ediyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı