NEVŞEHİR HABERLERİ

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde Hocalı Katliamı Etkinliği

IHA
27.02.2015 - 10:55Son Güncelleme :

NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ ÜNİVERSİTESİ TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR TOPLULUĞU TARAFINDAN GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ RESİM BÖLÜMÜNÜN KATKILARIYLA HOCALI KATLİAMI’NIN YILDÖNÜMÜ DOLAYISIYLA ETKİNLİK DÜZENLENDİ. ETKİNLİKTE AYRICA HOCALI KATLİAMI ANISINA ‘GÖÇ İMGELERİ’ KONULU RESİM SERGİSİ AÇILDI.

IHA

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Türk Dünyası Kültür Topluluğu tarafından Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünün katkılarıyla Hocalı Katliamı’nın yıldönümü dolayısıyla etkinlik düzenlendi. Etkinlikte ayrıca Hocalı katliamı anısına ‘Göç İmgeleri’ konulu resim sergisi açıldı.
Tafana Aşçılık ve İkram Hizmetleri Uygulama Tesisleri Kubbe Altı Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.
Türk dünyasının aziz şehitleri ve ebediyete intikal eden bilge liderler için bir dakikalık saygı duruşunun ardından Azerbaycan Milli Marşı ile İstiklal Marşının okunması ile başlayan etkinliğe konuşmacı olarak katılan sanatçı Funda İyce Tuncel, sergide yer alan resimleri ve resme konu olan Hocalı Katliamı hakkında katılımcılara bilgi verdi. Tuncel konuşmasında “1992 yılında bu katliamı duyduğumuzda ve orada katledilen insanları görünce bir anne olarak çok üzülmüştüm. Bir gecede katledilen bu insanların maruz kaldıkları durumu öğrenince büyük dehşet yaşadım. Bu olaydan çok etkilendim ve bir sanatçı olarak bu acının, bu katliamın resimlerini yapma kararı aldım. Bir sanatçı kendi toprağını, coğrafyasını ve o toprağın sevinci ile acısını tanımalı, kendi üslubuyla belgeselleştirebilmeli, çağına tanıklık etmelidir. Bu, sanatçının topluma olan borcudur” dedi.
Karabağ ve Karabağ’ın maruz kaldığı katliam hakkında katılımcılara bilgi veren Üniversite Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyat Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mehmet Çeribaş ise “Karabağ bizim Anadolu Türklüğü ile Azeri Türklüğünün kavuştuğu kapı, bakıştığı ve iki kardeşin buluştu meydandır. Karabağ bizim yüreğimize saplanmış zehirli bir hançerdir. Allah Türk Milletine bir daha böyle bir acı yaşatmasın ve yaşamayı da nasip etmesin” diye konuştu.
Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç’ın konuşmacılara teşekkür belgelerini takdimi ile devam eden etkinlikte Hazar World dergisinin İstanbul’da düzenlediği ‘Ermenistan İşgali Altındaki Karabağ’ konulu Hazar Kısa Film Yarışmasının jüri özel ödülünü alan ‘Sönmeyen Ateş Hocalı’ isimli filmin gösterimi gerçekleştirildi.
Etkinlik sonunda Sanatçı Funda İyce Tuncel’in Hocalı katliamı anısına resmettiği ‘Göz İmgeleri’ konulu resim sergisinin açılışı Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç ve sanatçı Funda İyce Tuncel tarafından gerçekleştirildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Nevşehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Nevşehir ilinden Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde Hocalı Katliamı Etkinliği hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Şubat 2015 tarihinde saat 10 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde Hocalı Katliamı Etkinliği haberi güncellenecektir.

NEVŞEHİR İLÇELERİ

NEVŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

22 Mart 2018, Perşembe
 • İmsak
  06:24
 • Guneş
  07:52
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:37
 • Yatsı
  19:00
Sayfa Başı