NEVŞEHİR HABERLERİ

Nevşehir’de vakalara 10 dakikanın altında ulaşılıyor

DHA
07.04.2016 - 15:08Son Güncelleme :
DHA

Sinan KORKMAZER/NEVŞEHİR,(DHA) - NEVŞEHİR Sağlık Müdürü Dr. Rahim Ünlübay, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği şehir içinde 10 dakikada hastaya ulaşma hedefinin, kent genelinde yüzde 95 oranında gerçekleştiğini açıkladı.
Ünlübay, özellikle antibiyotik ve sezaryenle doğum konularına özel önem verdiklerini, 'Akılcı ilaç ve antibiyotik kullanımı' konularında hekimlerin yanı sıra halkı da eğitici programlar yaptıklarını anlatırken, "Sezaryenle doğum konusuna özel olarak eğiliyoruz. İlimizde devlet hastanesinde oran yüzde 18, özelde ise yüzde 34’tür. Bu 2 oranda ülke ortalamasının altında olmasına karşın Avrupa ortalaması olan yüzde 15- 20 arasını yakalama hedefini gerçekleştirmek için çalışıyoruz" dedi.
Nevşehir Sağlık Müdürlüğü toplantı salonu’nda İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Tarık Akbaş, Şube Müdürü Dr. Yeliz Savcı ve 112 Başhekimi Dr. Mustafa Begenç Nurkabul ile birlikte basın açıklaması yapan Nevşehir Sağlık Müdürü Dr. Rahim Ünlübay, çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ünlübay, şöyle konuştu:
"Çok fazla gereksiz antibiyotik tüketiyoruz. Halk olarak her hastalığı antibiyotik lerin tedavi edeceğine inanıyoruz. Biz bu konuda tüm hekim arkadaşları gerekli eğitime alıyoruz. Ama hekimlerimize hastalar antibiyotik yazmaları konusunda baskı yapıyor. Çocuğun ateşi varsa antibiyatik kullanılmalı diye yanlış bir anlayış var. Halbuki, burada antibiyotiğin bir etkisi olmaz. Boşu boşuna çocukların böbrek veya karaciğerlerini yoruyoruz. Faydası olmadığı gibi zararda veriyoruz. Bu konuda halk eğitimleri de düzenleyeceğiz."
Sağlık Bakanlığı olarak endikasyonsuz (tıbbi gereklilik olmayan) sezaryan doğumları belli bir seviyenin altına düşürme hedefleri olduğunu belirten Ünlübay şöyle konuştu:
"Özellikle ilk doğumda hastanın zorunluluk dışında sezaryan yapılmasına karşıyız. Bu konuda devlet veya özelde çalışan bütün kadın doğum doktorlarını toplayarak kararlılığımızı ilettik. Ama hasta baskısı da çok yüksek boyutlarda oluyor. İnsanlar sezaryenin ağrısız doğum olduğuna inanıyor. Ama bu doğru değil. Doğum sonrası sıkıntılar dikkate alınmıyor. Karnınız yarılıyor, orada 5-10 arası dikiş var. İnsanlar sezaryen sonrası pişman oluyorlar. Çünkü sonrasında epey bir süre acısını çekiyorlar. Ağrısız doğum ile ilgili çalışmalarımız var. Belli yerleri uyuşturmayla normal doğumda yaptırıyoruz. Aslında gerçek ağrısız doğum budur. Anadolu kültüründe kayınvalideler çok baskın bir yer tutuyor. Gelinlerini yönlendiriyorlar. Onlara da ulaşarak normal doğumun yararlarını anlatıyoruz. Tıbbi bir risk görüyorsa hekim sezaryeni yapacak. Doğum, 9 aylık bir süreçtir. Her şey normal gidiyor ama son anda kordon dolanıyor veya çocuk doğacağı anda ters gelebiliyor. O zaman sezaryen olacak. Onun dışında normal doğuma yönlendireceğiz. Bunda kararlıyız. Normal doğum yerine sezaryen yapanları sıkı takibe alacağız. Nevşehir Devlet Hastanesi’nde sezaryanla doğum, ülke ortalamasının altındadır. Devlette yüzde 18, özelde ise yüzde 34’tür. Ülke ortalaması kamuda yüzde 34, özelde ise yüzde 70’e yakındır. Ama amacımız Avrupa ortalaması olan yüzde 15-20 arasına çekmektir. Devlet olarak buna ulaştık, özelde de ulaşacağız. Sezaryen olmak isteyen hastaları ikna için de bir normal doğum, bir de sezaryen doğum yapan hemşireden oluşan Sağlık Müdürlüğü bünyesinde ekip kurduk. Kadın- Doğum uzmanı hastayı ikna edemediğini bildirirse hastayı gerekirse evinde ziyaret ederek ikna etmeye çalışılacak. Tüm hekimlerin doğum yaptırma istatistiklerini inceliyoruz. Gereksiz ısrar eden hekimlere ciddi yaptırımlar olacak. Özelde ise hastane bazlı yaptırımlar olacak. Bu konuda katı davranacağız, keyfi uygulamalara izin vermeyeceğiz."
ACİL, VİTRİNİMİZ
Acil sağlık hizmetlerinin vitrinleri konumunda bulunduğunu anlatan Ünlübay “ Bunun hastane ayağı Acil Servis, saha ayağı ise 112’dir. Sağlık Bakanlığı ‘yaşama yol ver’ diye kampanya başlattı. Nevşehir’de ciddi bir trafik sorunu yok ama dönem dönem sıkıntılar yaşayabiliyoruz. Amacımız, vakaya en kısa sürede ulaşmaktır. Bakanlık, şehir içinde 10 dakika içerisinde hastaya ulaşma hedefi verdi. İlimizin ortalaması yüzde 95’tir. Yani her 10 vakanın 9,5’una ilk 10 dakika içerisinde ulaşıyoruz” dedi.

FOTOĞRAFLI  

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Nevşehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Nevşehir ilinden Nevşehir’de vakalara 10 dakikanın altında ulaşılıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Nisan 2016 tarihinde saat 15 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Nevşehir’de vakalara 10 dakikanın altında ulaşılıyor haberi güncellenecektir.

NEVŞEHİR İLÇELERİ

NEVŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:01
 • Guneş
  07:46
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  15:15
 • Akşam
  17:29
 • Yatsı
  19:03
Sayfa Başı