NEVŞEHİR HABERLERİ

Nevşehir’de ‘tevhit ve vahdet’ temalı panel düzenlendi

DHA
16.04.2016 - 17:59Son Güncelleme :
DHA

 Sinan KORKMAZER/NEVŞEHİR (DHA)- NEVŞEHİR İl Müftülüğü tarafından Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde “Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet, Gelin Birlik Olalım” konulu panel düzenlendi.

Kapadokya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panele, Vali Mehmet Ceylan, Belediye Başkan Vekili Atilla Seçen, Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Tosun, Vali Yardımcıları Mustafa Ünaldı ve Halil Berk, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zülfikar Durmuş, Kayseri İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, Nevşehir İl Müftüsü Yakup Öztürk, ilçe Müftüleri, daire amirleri, din görevlileri, Kur’an Kursu öğreticileri, İmam Hatip Lisesi öğrencileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Program öncesi İmam Hatip Lisesi İlahi grubu tarafından seslendirilen ilahiler dinleyenlerin takdirini kazandı. İstiklal Marşı ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda konuşan Kayseri İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven; “Allah’u Teâla bütün Peygamberlerini, insanlığı şirkten kurtarıp, tevhide ulaştırmak ve vahdet toplumunu inşa etmek için göndermiştir. İnsan yaratılışı itibarıyla yüce bir varlığa inanmak zorundadır. Ancak bu inancı belirli dönemlerde, yaşadığı toplum veya kültür veyahut ta yaşadığı dünyanın içerisinde bir takım inançlar ve ideolojiler, onu hak dinden alıp batıl yollara doğru götürmüştür. İşte o tevhid dininin tebliğcileri olan ve vahdet toplumunun önderleri olan Peygamberler, insanları kullara kulluktan çıkarıp Allah’a, kulluğa davet etmişlerdir” dedi.

Müftü Güven; “Diyanet İşleri Başkanlığı bu yıl Tevhit ve Vahdet konusunu seçmiştir. Çünkü hiçbir konu tesadüfen seçilmiyor. Şu anda başta ülkemiz olmak üzere İslam dünyasının birçok bölgesinde sıkıntılar var. Ülkemiz terör belasıyla boğuşuyor. Aynı şekilde sınırlarımızdaki komşularımızda birçok sorunlar var. İslam ülkeleri adını verdiğimiz Müslüman olan devletler, kendi içerisinde sıkıntılar ve karışıklıklar yaşıyor. Böyle bir zaman diliminde eğer biz bir vahdet toplumu oluşturmak istiyorsak önce tevhitten başlamalıyız. Bireylerin kendi dünyasında bir vahdet toplumu oluşturmak gerekiyor. Yani kendi zihin dünyamızda ve bireysel dünyamızda Tevhidi gerçekleştirmemiz gerekiyor. Tevhit, Allah’ın varlığına ve birliğine inanmak demektir” dedi.

Allah katında tek geçerli kimlik İslam’dır

Vahdet konusuna değinen Prof. Zülfikar Durmuş ise “Cenab-ı Allah bütün insanlığı bir kadın ve bir erkekten, aynı özden yarattı ve bütün insanlık aslında bir tek ümmettir. Fakat Peygamberlere iman edenlerle etmeyenler bu noktada ayrışırlar. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) bütün insanlığa gönderildiği için bütün insanlık ümmeti davettir. Her bir insan Peygamberin getirdiği bu kutlu davaya, tevhid inancına çağrılmaya hazırdır. Bu çağrılan insanlar Hz. Peygamberin çağrısına eğer gönülden iman etmiş iseler bunların adı da ümmeti icabettir” dedi.

Durmuş “Biz bu gün maalesef farklı ideolojilere, şunlara, bunlara sahip olduğumuz için olabiliriz. Fakat unutmayalım ki bizim Allah katında tek geçerli kimlik ve kişiliğimiz İslam’dır, Müslümandır. Nerede bir Müslümanın derdi varsa onun derdi ile hemdert olmalıyız. Afrika kıtasında zenci bir Müslümanın ayağına diken batsa Nevşehir’deki Müslümanın kalbinde bir sızıntı yoksa o Müslüman imanını kontrol etmelidir” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Yardımcısı Mustafa Ünaldı, Kayseri İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven’e, Nevşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Seçen İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zülfikar Durmuş’a günün anısı olarak İl Müftülüğü’nce hazırlanan Anforaları takdim etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Nevşehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Nevşehir ilinden Nevşehir’de ‘tevhit ve vahdet’ temalı panel düzenlendi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Nisan 2016 tarihinde saat 17 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Nevşehir’de ‘tevhit ve vahdet’ temalı panel düzenlendi haberi güncellenecektir.

NEVŞEHİR İLÇELERİ
  NEVŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:08
  • Guneş
   06:45
  • Öğle
   12:37
  • İkindi
   15:43
  • Akşam
   18:09
  • Yatsı
   19:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı