NEVŞEHİR HABERLERİ

Nevşehir’de Pomza Araştırma Ve Uygulama Merkezi Kurulacak

IHA
12.10.2015 - 14:44Son Güncelleme :

NEVŞEHİR'DE KURULMASI PLANLANAN POMZA ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ İLE İLGİLİ HAZIRLANAN FİZİBİLİTE RAPORU, VALİ MEHMET CEYLAN BAŞKANLIĞINDA YAPILAN TOPLANTIDA GÖRÜŞÜLDÜ.

IHA

Türkiye’deki toplam pomza rezervinin yüzde 17’sine sahip olan Nevşehir’de Pomza Araştırma ve Uygulama Merkezi kurulmasına yönelik çalışmalar sürüyor.
Nevşehir’de kurulması planlanan Pomza Araştırma ve Uygulama Merkezinin fizibilite raporunun hazırlanmasına yönelik Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ile Ahiler Kalkınma Ajansı arasında imzalanan iş birliği protokolü çerçevesinde çalışmalar tamamlandı. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü tarafından hazırlanan fizibilite raporu Nevşehir Valiliğinde düzenlenen toplantıda ele alındı.
Vali Mehmet Ceylan Başkanlığında düzenlenen toplantıya Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Fatih Yıldız, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nesimi Aktaş, Ticaret ve Sanayi Odası yöneticileri ile sektör temsilcileri katıldı.
Toplantıda; Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim görevlileri tarafından yapılan sunumda Türkiye’nin 18 milyar metre küp civarında olan dünya pomza rezervlerinin yaklaşık yüzde 16’sına sahip olduğu ve ülkemizde pomza madeninin büyük bir bölümünün Bitlis, Kayseri ve Nevşehir’de olduğu vurgulandı. Nevşehir’in ülke rezervinin yüzde 17’sine sahip olması ile birlikte illere göre işletme ruhsatı bakımından Nevşehir’in birinci sırada olduğunu kaydeden öğretim görevlileri, pomza ve buna bağlı gelişen sektörün Nevşehir’in en önemli ekonomik değerlerinden biri olduğunu kaydetti.
Vali Mehmet Ceylan ise; Nevşehir’de kurulması planlanan Pomza Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde dünyada ve ülkemizde pomza sektörünün mevcut durumu ile ilgili araştırmalar yapılarak, bölgedeki mevcut işletmeler ile de iş birliği halinde pomzanın potansiyel kullanım alanları ve sektörün sorunlarının belirleneceğini söyledi. Ceylan, böylece pomza madeninin daha verimli bir şekilde kullanılması ve sektörün sorunlarının çözümlerine yönelik ortak çalışmalarda bulunulacağını sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Nevşehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Nevşehir ilinden Nevşehir’de Pomza Araştırma Ve Uygulama Merkezi Kurulacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Ekim 2015 tarihinde saat 14 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Nevşehir’de Pomza Araştırma Ve Uygulama Merkezi Kurulacak haberi güncellenecektir.

NEVŞEHİR İLÇELERİ

NEVŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  05:58
 • Guneş
  07:43
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:13
 • Akşam
  17:28
 • Yatsı
  19:01
Sayfa Başı