NEVŞEHİR HABERLERİ

Nevşehir Belediyesi Güneş panelleri ile elektrik üretiyor

DHA
22.04.2016 - 10:55Son Güncelleme : 22.04.2016 - 10:56
DHA

Sinan KORKMAZER/NEVŞEHİR,(DHA) -BİYOLOJİK atık su arıtma tesisinde, yılda 240 bin kWh elektrik enerjisi sağlanacak. Nevşehir Belediyesi tarafından hizmete kazandırılan Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi yanında 2 bin metrekarelik bir alanda oluşturulan güneş panellerinden yılda 240 bin kWh elektrik enerjisi üretilmesi planlanıyor.
Başkanı Hasan Ünver, enerjide dışa bağımlılığının azaltılması amacıyla başlatılan yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin kullanımı yönündeki çalışmalara katılımın sağlanmasında öncülük edebilmek amacıyla Nevşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü’nün yaptığı Güneş Pillerinden Elektrik Üretimi Projesi’nin, Ahiler Kalkınma Ajansı’nın mali destek kapsamında hibe desteği kazandığını söyledi.
Yaklaşık 8 yıl önce Belediye olarak Kapadokya Eğitim Merkezi çatı katında oluşturdukları güneş panelleri ile elektrik enerjisini üreterek bu merkezin ihtiyaç duyduğu elektriğin bir bölümünü ürettiklerini hatırlatan Ünver, temiz bir enerji kaynağı olması açısından da önem verdikleri bu çalışmanın ardından Strateji Geliştirme Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje kapsamında 2010 yılında hizmete kazandırılan Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’ nin yanında 2 bin metrekarelik bir alan üzerinde 700 güneş paneli kullanılarak hayata geçirilen Güneş Enerjisi ’nden elektrik üretilmesine başlandığını belirtti.
Belediye Başkanı Hasan Ünver, Yılda 240 bin kWh elektrik üretilmesinin planlandığı Nevşehir Belediyesi Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin , yaklaşık yüzde 10 luk bölümünün elektrik ihtiyacının bu şekilde karşılanacağını kaydetti.
Ünver, Güneş enerjisinden elektrik üretmeye yönelik çalışmalar kapsamında da Katı Atık Düzenli Deponi Tesisi’nin hemen yanı başında 600 bin metrekarelik alanda enerji üretimine yönelik projelendirme çalışmalarının ise halen devam ettiğini söyledi.
Biyolojik Arıtma Tesisi’nde kurulan sistem ile, güneş panellerinden elde edilen doğrusal akım, 5 invertör cihazı yardımıyla alternatif akıma dönüştürülerek, tesise gerekli olan elektrik enerjisi sağlıyor.
FOTOLU
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Nevşehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Nevşehir ilinden Nevşehir Belediyesi Güneş panelleri ile elektrik üretiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Nisan 2016 tarihinde saat 10 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Nevşehir Belediyesi Güneş panelleri ile elektrik üretiyor haberi güncellenecektir.

NEVŞEHİR İLÇELERİ
  NEVŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:48
  • Guneş
   06:25
  • Öğle
   12:43
  • İkindi
   16:06
  • Akşam
   18:41
  • Yatsı
   20:06
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı