Gündem Haberleri

  Nevruz yine bahane

  Hürriyet Haber
  22.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nevruz kutlamaları çeşitli illerde bölücü örgüt yanlılarınca PKK gösterisine dönüştürüldü. Doğu ve Güneydoğu'da alınan sıkı önlemler nedeniyle olay çıkmazken, Mersin, Gaziantep, İzmir ve Konya'da bölücübaşı Apo lehine gösteriler yapıldı. Yüzlerce kişi gözaltına alındı.

  MERSİN

  Nevruz kutlamalarına en fazla katılım, Güneydoğu'dan en fazla göçü alan Mersin'de oldu. Önceki gece ve dünkü olaylarda polis 150'den fazla kişiyi gözaltına aldı. Mersin'in Yenipazar, Siteler, Gündoğdu, Çilek, Selçuklar, Alsancak ve Demirtaş mahallelerinde, önceki geceden itibaren yer yer ateş yakan PKK yanlısı gruplar, dün sabah itibaren Yenipazar semtinde toplandı. Saat 08.00'den itibaren lastik yakan gruplara polis müdahale etmek istedi. Ancak sokak aralarından çıkanlarla göstericilerin sayısı kısa sürede 10 bini bulunca, güvenlik güçleri yetersiz kaldı. İçel Emniyet Müdürü Arif Bahçekapılı ve Jandarma Alay komutanı Yarbay Mehmet Özkan, göstericilere belli bir alanda kutlama yapmaları koşuluyla izin verdi. Bahçekapılı megafondan göstericilere seslenerek, ‘‘Vali Bey'in adına Nevruzunuzu kutluyorum. Burada taşkınlık yapmadan eğlenebilirsiniz. Amacımız güvenliğinizi sağlamak’’ dedi. Emniyet Müdürü Bahçekapılı, çocuklara da şeker ve hikâye kitabı dağıttı. Lastikler yakan ve davul zurna eşleğinde halay çeken göstericiler, bir süre sonra ‘Biji PKK’, ‘Serok Apo’, ‘Kürdistan’a özgürlük' sloganları atarak kutlamayı PKK gösterisine dönüştürdü. Göstericiler ‘Öndere bin selam, Apo’nun şahinleri', ‘Dişe diş, kana kan, seninleyiz Öcalan’, ‘Emrindeyiz serok Apo’ pankartlarını da açtı. Sarı, kırmızı ve yeşil renkli bezler sallayan ve akşama kadar gösteri yapan gruba güvenlik güçleri müdahale etmedi. Mersin'in Alsancak ve Demirtaş mahallelerinde, PKK yanlısı gösteri yapan gruplara müdahale eden polis, taş yağmuruyla karşılaştı. Bu sırada göstericilerden 19 yaşındaki Ayhan Kurt ayağından yaralandı ve Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Bu gelişme üzerinden polis telsizinden sık sık anons yapılarak silah kullanılmaması uyarısı yapıldı.

  GAZİANTEP

  Nevruz kutlamaları, Gaziantep'te de bazı gruplarca PKK yanlısı gösteriye dönüştürüldü. Kentin Şahinbey, Vatan, Cengiz Topel, Düztepe, Hoşgör, Hacıbaba, Cinderesi mahallelerinde ateş yakanlar, ‘Biji PKK’, ‘Serok Apo’ sloganları attınca polisler müdahale etti. Bu sırada göstericiler polise taşla saldırdı. Aralarında HADEP milletvekili adayı Abdullah İnce, Şahinbey Belediye Başkan adayı Ali Şimşek, Şehitkamil Belediye Başkan adayı Vakkas Dalkılıç'ın da bulunduğu 11 partili polis tarafından gözaltına alındı. Kentte gösterilere müdahale ederek dağıtan polisin gözaltına aldığı kişi sayısı akşam saatlerinde 300'ü geçti. Gözaltına alınanların üzerinden çok sayıda, sopa ve bıçak çıktığı belirtildi.

  İZMİR

  Nevruz kutlaması, yine yasadışı PKK örgütünün propagandasına dönüştü. Özellikle Kadifekale ve Yamanlar'daki kutlamalarda sık sık PKK lehine sloganlar atıldı. Yamanlar'da polisin uyarısı ile dağılan, aralarında çocuklarında bulunduğu yaklaşık 100 kişi, taşlarla saldırdı. Olayda Tansaş Mağazası ile ÖDP'ye ait minibüsün camı kırıldı. 3 polisin yaralandığı olayda 7 kişi gözaltına alındı. Kadifekale'de de öğlen saatlerinde toplanan yaklaşık 1000 kişilik grup, lastiklerle ateş yakıp, eğlenmeye başladı. Çevrede geniş güvenlik önlemleri alan polisin uzaktan izlediği grup sık sık ‘‘Biji Apo’’, ‘‘Biji PKK’’ sloganları attı. Polisin 2 saat izin vermesine rağmen, grup kutlamayı akşama kadar sürdürdü.

  KONYA

  Merkez Selçuklu İlçesi Mehmet Akif Mahallesi'ndeki yaklşık 2 bin kişi, ateş yakıp Nevruz kutlamaya başladı. Polis, gösterinin izinsiz olduğunu belirterek müdahale etti ve başlarında HADEP'in Konya Büyükşehir Belediye Başkan adayı avukat Süleyman İslambay'ın bulunduğu kalabalığı dağıttı. Sokak aralarına kaçan göstericiler kısa süre sonra yeniden toplandı, bu kez ‘Biji PKK’, ‘Serok Apo’ sloganları atarak PKK lehine gösteri başlatan kalabalığa, güvenlik güçleri yeniden müdahale etti. Yaklaşık 500 polis ve panzerler alanı kuşattı. Alanda toplananlar kimlik kontrolundan geçirildi ve üzerlerinden kimlik çıkmayan 3'ü kadın 34 kişi şüpheli bulunarak gözaltına alındı. Emniye Müdürlüğü'nde bir süre tutulan bu kişiler daha sonra serbest bırakıldı.  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı