« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Nevin gözünü Dünya Şampiyonası'na dikti

İspanya'nın Barcelona kentindeki 20. Avrupa Şampiyonası'nda altın madalya kazanan Nevin Yanıt, önümüzdeki yıl yapılacak Dünya Şampiyonası'nda da başarılı olabilmek hedefiyle çalışmalarını Güney Afrika'da sürdürüyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Nevin Yanıt, 25 Kasım 2010 tarihinde başladığı çalışmalarına ara vererek geçtiğimiz günlerde ailesini ziyaret etmek için geldiği Mersin'de, çalışma temposunu bozmamak için kendi adının verildiği atletizm pistinde çalışmalarına devam etti. Yanıt, ailesiyle 2 gün vakit geçirdikten sonra yeniden kampa döndü.

Yanıt, Mersin'i ziyaretinde, 3 aylık bir kamp dönemini kapsayan yurtdışı programında sona yaklaştığını söyledi.

Kampın 23 Şubat Çarşamba günü tamamlanacağını dile getiren Yanıt, spor hayatı boyunca birçok şeyden fedakarlık yaparak adeta atletizmle yatıp kalktığını anlattı.

Ancak gelinen süreçte elde ettiği başarılardan dolayı çok mutlu ve gururlu olduğunu vurgulayan Yanıt, “16. Akdeniz Oyunları ve 25. Dünya Üniversiteler Yaz Spor Oyunları'nda kazandığım iki altın madalyanın ardından, son olarak Avrupa Şampiyonası'nda bayanlar 100 metre engellide 12.63'lük Türkiye rekoru derecesiyle altın madalya kazandım. Bu nedenle artık her şeyime daha dikkat etmem gerekiyor. Çünkü atletizmde belirli bir çizgi yakaladım ve bunu her zaman daha ileriye taşımam lazım” dedi.

Bu amaç doğrultusunda Türkiye'de kış şartlarının hissedilmesiyle antrenmanlarının verimli geçmeyeceğine kanaat getirdiklerini ifade eden Yanıt, şöyle devam etti:
“Bu kararımıza istinaden 'Neler yapabiliriz?' sorusuna, Güney Afrika'da yaz ayları olması nedeniyle yurt dışı kampı yapabileceğimiz yanıtını bulduk. Antrenörüm Cüneyt Yüksel ile aldığımız bu kararı kime anlatsak destek verdiler ve 25 Kasım'da Güney Afrika yolculuğumuz başladı. Şu ana kadar her şey çok güzel gitti. Dünya şampiyonasında Türk spor tarihine yeni bir başarı kazandırmak için elimden geleni yapacağım. Güney Afrika'da bu iddiamın önemli bir adımı atılıyor.”

Kamptaki çalışmaların grup halinde yapıldığını bildiren Yanıt, şöyle konuştu:
“Güney Afrika'da iyi bir grubumuz var. Geçen yıl Dünya şampiyonasında 3. olan Karin Melis Mey de grupta yer alıyor. Genellikle onunla çalışıyoruz. Her şey yolunda, problem yok. Dünya Şampiyonası'nda bence final koşmak bile önemli. Zaten finali koşarsanız, madalyanın bir ucundan tutmuşsunuz demektir. Artık o koşuda ne olur bilinmez ama kendimi şanslı görüyorum.”

“VÜCUDU ÇOK YIPRANDI”

Antrenör Cüneyt Yüksel ise genç sporcunun geçtiğimiz yıllarda çok önemli müsabakalara katıldığına dikkati çekerek, “Nevin 5 yıldır hem kış, hem yaz aylarında koştu. Dolayısıyla vücudu çok yıprandı. Ayrıca Avrupa Şampiyonasından sonra da psikolojik olarak bir rehavete girdi. Bu nedenle 3 aylık dinlenme dönemi verdik ve ardından Güney Afrika'da yeniden yoğun bir programa katıldık” dedi.

Şu an için en büyük hedeflerinin Dünya Şampiyonası'nda altın madalya kazanmak olduğunu belirten Yüksel, şunları kaydetti:
“İlgili bakanlıktan Gençlik Spor Genel Müdürlüğüne, kentimizdeki yöneticilerimizden federasyonumuza kadar her kesimden insan günlük olarak Nevin'in çalışmaları ile ilgili Güney Afrika'dan bilgi alıyor. Bu durum bizim sorumluluğumuzu daha da artırıyor ama biz bugüne kadar hep sorumluluğumuzu bilerek hareket ettik. Bu yüzden bizi korkutan hiç bir şey yok.”

Sık sık kendilerine “Başarınızın sırrı nedir?” şeklinde sorular yöneltildiğini anlatan Yüksel, “Başarılı olmak için çok çalışmak gerekiyor. Bizim başarımızın sırrı, antrenör sporcu uyumu. Sporcu ile antrenörün kimyasının tutması çok önemli. Vitrinde sporcu, geri planda antrenördür. O nedenle bizim en büyük avantajımız Nevin ile uyumumuz” diye konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler