Dünya Haberleri

  Netanyahu'ya göre barış için iki kritik unsur

  Hürriyet Haber
  27.05.2010 - 10:03 | Son Güncelleme:

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail'in Yahudi devlet olarak tanınması ve gelecekteki Filistin devletinin askeri unsurlardan arındırılmasını barışa ulaşmak için iki kritik unsur olarak sıraladı.

  Fransa'da yayımlanan Le Figaro gazetesinin yarınki sayısı için demeç veren Netanyahu, “Barışa ulaşmak ve İsraillileri önemli tavizler vermeye ikna etmek için iki kritik unsur var” ifadesini kullandı.

  İsrail'in OECD'ye katılması dolayısıyla yarın Fransa'da olacak Netanyahu, bu unsurları, “Birincisi Filistinli ortağın Yahudi devletini tanımayı kabul etmesi. Bu da ilerideki taleplerin sonu ve Filistinli mülteciler meselesinin İsrail sınırları dışında çözülmesi anlamına geliyor. İkincisi de bu Filistin devletinin askeri unsurlardan arınması” olarak belirtti.

  İsrail'in tarihinde bırakmak istediği izle ilgili bir soru üzerine Netanyahu, “İsrail Başbakanının ilk misyonu Yahudi devletinin bekasını sağlamaktır, çünkü tarih Yahudilere ikinci bir şans vermeyecektir. İkinci sorumluluğu ise gerçekçi barışa ulaşmaktır, bu da sağlam güvenlik garantileriyle ifade bulmalıdır” yanıtını verdi.

  İsrail'in OECD'ye resmen girmesinden memnuniyet duyduğunu belirten Netanyahu, bunun bütün bölge için yararlı olacağını da söyledi ve “Mevcut sorunlardan biri de Filistinlilerin ve komşularımızın ekonomik durumunu geliştirmektir. İsrail ile Filistinliler, Ürdün ve Mısır ve kim bilir günün birinde Suriye ve Lübnan arasındaki işbirliği herkesin koşullarının iyileşmesine katkıda bulunabilir. Bu siyasi barışın yerine geçmez ama buna büyük ölçüde yardım edebilir” ifadesine de yer verdi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı