Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Netanyahu'dan Mursi'ye mektup

  Hürriyet Planet
  01.07.2012 - 12:18 | Son Güncelleme:

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Mısır'ın yeni Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye mektup göndererek, iki ülke arasındaki anlaşmaları kabul ettiğini açıklamasını istedi.

  Haaretz'e konuşan üst düzey İsrailli bir yetkili, Netanyahu'nun gönderdiği mektupta, Mursi'yi seçim zaferi nedeniyle tebrik ettiğini ve iki ülke arasında işbirliğini artırma teklifini ilettiğini söyledi.

  Mursi'ye ve Mısır halkına kişisel olarak demokrasi yolunda başarılar dilediğini belirten Netanyahu, ayrıca iki ülke arasındaki barış antlaşmasına dikkat edilmesini talebini iletti.

  Mektup Mursi'ye Mısır'ın başkenti Kahire'deki İsrail Büyükelçiliği aracılığıyla iletildi.

  'MURSİ'DEN KORKMAMIZA GEREK YOK'

  Seçim galibiyetinin ardından yaptığı açıklamada Mursi Mısır'ın imza attığı uluslararası antlaşmalara bağlı kalacaklarını söylemişti.

  Yeni Cumhurbaşkanı aynı konuşmasında Filistinlilerin meşru haklarını da destekleyeceklerini dile getirmişti.

  İsrailli yetkililer, Mursi'nin bu konuda aksi bir adım atmayacağına inanıyor. Dahası, yeni Cumhurbaşkanı'nın bu konuları, ordu, ordu istihbaratı ve yeni seçilecek Savunma Bakanı'na havale edeceği tahmin ediliyor.

  İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniel Ayalon, "Mısır hükümetinin değişmesinden kaygı duymamıza yol açacak bir neden yok" demişti.

  Haaretz, seçimlerden önce ABD'de temaslarda bulunan Müslüman Kardeşler heyetinin "Filistin sorununun çözümüne katkı sunacaksa, İsrail'i tanıyabiliriz" sözlerine yer vermişti.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı