Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Netanyahu’ya değil kimseye randevu yok

  Tolga TANIŞ/WASHINGTON
  13 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 13 Eylül 2012 - 19:11

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve ABD Başkanı Barack Obama arasında randevu krizi yaşandığı haberlerinin ardından Obama apar topar Netanyahu’yu aradı.

  İki lider dün sabaha karşı telefonda bir saat görüşürken, Beyaz Saray randevu krizini ustaca kaleme alınmış bir metinle yalanladı. Kaynaklar, bu kriz yüzünden Obama’nın New York’ta Erdoğan dahil hiçbir liderle bir araya gelmeyeceğini dile getirdi.

  İran üzerinde baskının arttırılmasını isteyen Netanyahu, ay sonunda BM Genel Kurulu için gideceği New York’ta Obama ile görüşmek istiyordu. Randevu talebinin geri çevrildiği haberi üzerine dün sabaha karşı Obama ve Netanyahu bir saatlik bir görüşme yaptı.

  Kaynaklar, Obama’nın New York’ta 24-25 Eylül’de, Bibi’nin ise 27-28 Eylül’de bulunacağını doğruladı. Beyaz Saray, Obama ve Bibi arasında bir görüşme ayarlanmamasına, Obama’nın BM Genel Kurulu sırasında hiçbir liderle bir araya gelmeyecek olmasını gerekçe gösteriyorlar. Beyaz Saray Sözcülüğü, iki lider arasındaki randevu meselesi bir krize dönüşmeden saatler önce Hürriyet’in sorusu üzerine New York’ta Obama ve Başbakan Erdoğan arasında bir görüşme gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine ilişkin “Şu aşamada duyurusu yapılacak bir toplantı yok” cevabını vermişti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı