Dünya Haberleri

  Netanyahu: Takas anlaşması İran'ın kandırmacası

  A.A.
  26.05.2010 - 15:18 | Son Güncelleme:

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Türkiye ve Brezilya'nın ortak çabalarıyla İran'la varılan uranyum takası anlaşmasının "Tahran'ın açık bir kandırmacası" olduğunu iddia etti.

  Netanyahu, konuyla ilgili görüşlerini ilk kez, İsrail parlamentosunda (Knesset) ülkenin dış politikasıyla ilgili tartışmalar sırasında dile getirdi.

  Netanyahu, "Bu, Tahran'ın, uluslararası kamuoyunu yanıltmak ve dikkati Güvenlik Konseyinin İran'a karşı yaptırımlarından başka tarafa çekmeyi amaçlayan apaçık bir kandırmacasıdır" diye konuştu. Netanyahu, anlaşmayı, İran'ın nükleer silahlar üretmeye yetecek kadar uranyumu kendisinde tutması nedeniyle "içi boş bir teklif" olarak nitelendirdi.

  Netanyahu, konuşmasında ayrıca İran'la ilgili tutumundan dolayı Amerikan yönetimini övdü. ABD'nin yaptırımları uygulamaya koyma kararını memnuniyetle karşıladığını belirten Netanyahu, "Bu sembolik olarak önemli bir adımdır. Ancak biz bu yaptırımların İran'ı durdurmayacağının farkındayız. Nükleer silahların yapımını önlemek için daha sert önlemler gerekir. Ama ben bunların de yeterli olacağını düşünmüyorum" dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı