Dünya Haberleri

  Netanyahu’dan yalan testi

  Hürriyet Haber
  07.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun önemli bir konuda bilgi sızması üzerine yakın danışmanlarını yalan testinden geçirttiği ortaya çıktı. Danışmanlardan biri istifa etti, ancak sızıntının kaynağı anlaşılamadı. Soruşturmanın merkezinde ise Netanyahu’nun 2009 yılında Moskova’ya yaptığı gizli ziyaret bulunuyor.

  BAŞBAKAN Binyamin Netanyahu’nun hassas bilgilerin sızması üzerine iç istihbarat örgütü Şin Beth’e sızıntının kaynağını ortaya çıkarması için soruşturma başlatma emri verdiği ortaya çıktı.

  Şin Beth’den yapılan açıklamada, “Başbakan’ın talebi üzerine Şin Beth, hassas bilgi sızıntısıyla ilgili soruşturma başlattı” dendi. Soruşturmanın merkezinde ise Netanyahu’nun 2009 yılında Moskova’ya yaptığı gizli ziyaret bulunuyor.

  Netanyahu’nun ziyaretinin basına sızması üzerine İsrailli Başbakan ve Rus evsahipleri zor durumda kalmıştı. Netanyahu, Rusya’nın İran ve Suriye’ye silah satışını engellemek üzere lobi yapmak üzere gitmişti.

  Soruşturma çerçevesinde Devlet Bakanı Zvi Hauser, Ulusal Güvenlik Başkanı Uzi Arad ve eski baş sözcüsü Nir Hefetz, yalan makinasına bağlı ifade verdi. Ancak sızıntının nereden kaynaklandığı anlaşılamadı. Soruşturmayla ilgili haber ise Hefetz’in beklenmedik bir şekilde özel sektöre geçeceğini belirterek istifa etmesinden bir hafta sonraya denk geldi. Şin Beth açıklamasında, “Soruşturmanın sonuçları Adalet Bakanlığı’na ulaştırıldı” dendi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı