Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Netanyahu 'askeri operasyon hassasiyeti' gösterdi

  Haaretz
  17 Ocak 2011 - 16:48Son Güncelleme : 17 Ocak 2011 - 16:48

  İşçi Partisi’ndeki bölünmenin üst düzey ABD’li yetkililerin Haaretz gazetesine yaptıkları açıklamalarda, Obama yönetiminin Savunma Bakanı’nın kendilerini siyasi nüfuzu ve barış sürecindeki rolüyle ilgili kandırdığını söylemesiyle başladığı belirtildi.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor       

   

  İsrail’de bugün sabah saatlerinde Savunma Bakanı Ehud Barak’ın İşçi Partisi başkanlığından istifa ettiğini ve yeni grup kurduğunu açıklamasının ardından başlayan deprem Sosyal İşler Bakanı Isaac Herzog, Azınlıklar Bakanı Avishay Braverman ve Ticaret, Sanayi ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben-Eliezer’in de bakanlıktan istifa etmesiyle büyüdü.

   

  İşçi Partisi’ndeki bölünmenin üst düzey ABD’li yetkililerin Haaretz gazetesine yaptıkları açıklamalarda, Obama yönetiminin Savunma Bakanı’nın kendilerini siyasi nüfuzu ve barış sürecindeki rolüyle ilgili kandırdığını söylemesiyle başladığı belirtildi.

   

  Savunma Bakanı Barak ve dört müttefiki, Başbakan Benjamin Netanyahu ve ekibinin etkili ve gizli müdahalesiyle İşçi Partisi’nden ayrıldı.

   

  ASKERİ OPERASYON HASSASİYETİ

  Barak’ın bugün sabah saatlerinde kararını Knesset’te duyurmasının ardından Netanyahu’ya yakın bir isim “Prosedür bir askeri operasyon hassasiyetiyle yürütüldü” dedi.

   

  İşçi Partisi’ndeki bölünme, iki hafta önce üst düzey ABD’li yetkililerin Haaretz’e Obama yönetiminin Savunma Bakanı’nın öfkeli olduğunu söylemesi sonucu bazı partililerin Barak’a tepki göstermesiyle başladı.

   

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Obama’nın üst düzey danışmanları bir buçuk yıldan fazla süredir, Barak’ın kendilerini Netanyahu üzerinde etkili olduğunu ve kendisini Filistinlilerle bir çözüme varmaya ikna edebileceğini söyleyerek kandırdığını söyledi.

   

  Netanyahu’nun Likud Partisi’nden ve sağcı İsrail Evimiz Partisi’nden bir grup bakan, ABD’nin öfkesiyle ilgili haberler ortaya çıktığından beri, Savunma Bakanı Barak’ın kabine ve meclis toplantılarında “dünyası yıkılmış gibi” göründüğünü söyledi.

   

  Geçen hafta sonu Barak’la görüşen bir kaynak, bakanın ruh halinin “bir hayli kötü” olduğunu ifade etti.

   

  AYRILANLARA BAKANLIK VAADİ

  Netanyahu’nun yardımcıları Barak’la ve bir başka İşçi Partili milletvekili Şalom Simhon’la yapılan görüşmelerden Başbakanlık şefi Natan Eshel’in sorumlu olduğunu söyledi.

   

  Netanyahu sürece destek vererek “İşçi Partisi komitesinin karar almasını beklemekten bıktığını” belirtiyordu.

   

  Başbakan Netanyahu Barak’ın ayrılmasına ve diğer İşçi Partili bakanların istifa etmesi beklentisine karşın hükümetin istikrarını koruyacağına inanıyor.

   

  Barak’la birlikte İşçi Partisi’nden ayrılan Savunma Bakan Yardımcısı Matan Vilnai’nin bir açık olması durumunda hemen bakanlığa atanması, milletvekili Orit Noked’in de bakanlığa yükseltilmesi bekleniyor.

   

  Haaretz'te yayımlanan "Netanyahu helped Barak leave Labor" başlıklı haberden derlenmiştir.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı