Dünya Haberleri

  Netanyahu, arabulucu olarak Sarkozy'i istiyor

  hurriyet.com.tr
  12.11.2009 - 09:53 | Son Güncelleme:

  İsrail başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, Fransa Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy’nin, kendisi ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile olan yakın bağları nedeniyle Şam ile olan barış görüşmelerinde Fransa’nın arabuluculuğu üzerinde düşündüğü bildirildi.

  İsrailli Haaretz gazetesi, “Kudüs’te üst düzey bir siyasi kaynak, Netanyahu’nun, Sarkosy’nin, kendisi ve Esad ile olan yakın bağları nedeniyle Fransa’nın arabuluculuğu üzerinde düşündüğünü söyledi” diye yazdı.

  Netanyahu'nun sözleri, dün Türkiye'nin yeni Tel Aviv Büyükelçisi OğuzÇelikkol ile görüşen İsrail Sanayi Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben-Eliezer'in açıklamalarıyla çelişki gösterdi.

  Eliezer, Türkiye’ye bir kez daha İsrail ve Suriye arasında arabuluculuk yapması çağrısında bulundu.

  İsrail ve Suriye arasındaki doğrudan görüşmeler 2000 yılında kesilmiş, taraflar daha sonra Türkiye arabuluculuğuyla dolaylı görüşmeler yapmıştı. Türk yetkililer son dönemde, iki devlet arasındaki görüşmelere yeniden aracılık yapmaya hazır olduklarını dile getirmişlerdi.

  Öte yandan üst düzeyli bir İsrailli yetkili, Netanyahu'nun, Sarkozy ile dün Paris'te yaptığı görüşmenin içeriğine ilişkin bilgiler verdi.        

  Yetkili, "Sarkozy Suriye konusunu açınca Netanyahu, Esad ile herhangi bir yerde, her zaman ve hiç bir ön koşul olmaksızın görüşmeye hazır olduğunu belirtti" dedi.

  SARKOZY YARIN ESAD'LA GÖRÜŞECEK

  Netanyahu, ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı görüşmenin ardından Paris'e geçmişti. Esad'ın da Perşembe günü Paris'e gelmesi bekleniyor.

  Dün Netanyahu ile görüşen Sarkozy askıya alınan İsrail-Suriye ilişkilerini yeniden canlandırmak için yarın da Paris’te Esad ile görüşecek.

  Esad da, İsrail ile görüşmelerin yeniden başlamasının yararlı olacağını belirtmişti.

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı