Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Neslimin ilahelerine övgü

Kelebek’te Christine Haydar’ın resmini görünce yine gittim maziye.

Yeni yetmeliğimizin ilahesi meğer “Aşk Mektupları” oyunu için ülkemize gelmiş. Ayla Algan ve Okan Bayülgen’le sahneyi paylaşacakmış.
Kendisi bir neslin beğenisine mührünü vuran kadınlardan. Sarışınların cazibesini ondan, esmer büyüsünü Güngör Bayrak’tan öğrendik.
Paşazade de olsa merak ediyordum Haydar’ın akıbetini. Gerçi Güngör Bayrak da kaybolmuştu ama haber alıyorduk. Evlenince leydi olduğundan içimiz rahattı.
Christine’den ise “Sarışın Tehlike” filminin afişindeki hali kalmıştı yadigâr. Kendisi dalgıç kostümlü Cüneyt Arkın’ın kucağındadır ve üzerinde ıslak bir beyaz elbise vardır.
Bu işleri yeni keşfeden yaşlarımızın gözüyle kaydedildiğinden, imkân yoktur unutulmasına.
Merak ettiğim kadınlardan biri de Sylvia Kristel oldu. Beğenimizi şekillendiren bir diğer sima. Ylk platonik aşkım. Erotizmin sözlük karşılığı.
Sinan Çetin’in asla gösterime girmeyen “Banka” filminde oynamak için Fethiye’ye geldiğinde koşup ilan-ı aşk etmeye kalktım da zor tuttular.
“Emmanuelle” kariyerinin ardından önce Kaliforniya’da yaşadığını, sonra da akciğer kanseriyle boğuştuğunu öğrenip üzüldük. Yaşlandığını duyup sitem ettik kadere.
Tıpkı Bo Derek 2005’de Formula 1 için Ystanbul’a geldiğinde ettiğimiz gibi. Bilmiyorum bir kuşağın erkeklerini yolun başında etkileme konusunda “10” gibi kaç film vardır. “Malena”daki Monica Bellucci vardır belki; beğenimize son fırça darbesini vuran.
Hani geçenlerde Boğaz’da kocasıyla balık yerken görüp heyecana gark olduğumuz.
Neslimizin hafızasında ikonlaşmış kadınlardan Christine Haydar’ı yeniden aramızda görmek bu nedenle anlamlı.
Güzelliğin anısının her daim yaşadığını bir kez daha gösterdi Haydar Paşa’nın gelini.
Hem bu sayede belki Haydarpaşa Garı’nın yanan çatısına şimdi ne olduğunu da merak ederiz. Belli mi olur?

Allah razı olsun bakanım

Çalışma şartlarından şikâyet eden işçiye “gözlerin görmüyor sana iş vermişiz” diyen bakanın hayalindeki cevap: “Allah ne muradın varsa versin.”
“Allah sevdiğinden ayırmasın” ya da “Allah kimselere muhtaç etmesin” de gider muhtemelen hoşuna.
Ama bunu fırsat bilip iktidara yüklenmek haksızlık olur. Zaten görevi olan işleri yapmasına minnettar kalmamızı beklemek, yurdumuz siyasetçisinin eski hastalığıdır çünkü.
En iyisi boynumuzu bükelim olsun bitsin. Nasılsa bakanların bize hizmet etmekten çok daha önemli görevleri var. Allah onlara zeval vermesin.

İncir  Çekirdeği

Cinsel tacizle suçlanan IMF Başkanı’nın mesajı: Parayla saadet olmaz.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI