« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Neslihan'dan kötü haber

Londra Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'yi tarihinde ilk kez badmintonda temsil eden Neslihan Yiğit, C Grubu ikinci maçında Tayvanlı Shao Chieh Cheng'e 2-0 yenilerek elendi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Son dünya ikincisi rakibi karşısında ilk sete kötü başlayan Neslihan Yiğit, bir anda 6-1 geriye düştü. Bu sette basit hatalar yapmaya devam eden Neslihan, ilk seti 21-10 kaybetti.

18 yaşındaki Neslihan, 26 yaşındaki rakibi Cheng karşısında ikinci sete daha iyi başladı. Setin ilk bölümü 4-4 eşitlikle geçilirken, daha sonraki bölümde Neslihan güçlü rakibine cevap veremedi ve ikinci seti de 21-6 yitirerek, sahadan 2-0 yenik ayrıldı.

İlk maçında Avusturyalı Simone Prutsch'u 2-0 yenen Neslihan, bugünkü yenilgiyle grubunu ikinci sırada tamamlayıp, olimpiyatlara veda etti.

Badminton Türkiye'yi tarihinde ilk kez temsil eden Neslihan'ın

“Annem ve babamın benim buralara gelmemde büyük emeği geçmiştir”

Londra Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'yi badminton dalında tarihinde ilk kez temsil eden Neslihan Yiğit'in annesi Hürü ve babası Ahmet Yiğit, kızlarıyla gurur duyduklarını söyledi.

Neslihan Yiğit'in Tayvanlı rakibi Cheng ile Wembley Arena'da oynadığı maçın ardından AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Hürü ve Ahmet Yiğit, kızlarından bir sonraki olimpiyatta madalya bekliyor.

Anne Yiğit, maç sonrası kızına sarılıp öperken, “Kızımı kutluyorum. Herkesin başaramadığı olimpiyat oyunlarını başardı. Katılması bile bize büyük mutluluk veriyor. Onunla gurur duyuyorum ve kendisini sonuna kadar destekliyorum” dedi.

Son maçta Neslihan'ın yeterince konsantre olamadığını ifade eden Hürü Yiğit, “Üzüldüm. Neslihan aslında daha iyi oynuyordu, ama arkası gelecektir. İleride çok daha başarılı olacaktır” diye konuştu.

Olimpiyatları yerinden izlemenin çok güzel olduğunu anlatan Hürü Yiğit, “Herkesin gelemediği bir yer, Allah bize nasip etti. Kızımın gittiği her yere gideceğim. O başardığı sürece hep arkasındayım. Kızımdan 2016'daki olimpiyatlarda madalya bekliyorum. Aslında burada da bekliyordum ama kısmet olmadı” dedi.

Baba Ahmet Yiğit de olimpiyata katılmanın herkese nasip olamayacağını dile getirerek, “Neslihan benim evladım ve Türkiye'nin de gururu. Türkiye'yi temsil etmesi beni çok mutlu etti. Destek devam ederse bir sonraki olimpiyatta madalya alacağına inanıyorum” diye konuştu.

“Tecrübe oldu”

Neslihan Yiğit ise anne ve babasının olimpiyat oyunlarında maçlarını izlemesinin kendisini mutlu ettiğini söyledi. Anne ve babasının kendisinin başarısını çok istediklerini ifade eden Neslihan, “İlk maçımı aldığımda ağlamışlardı. Şimdi üzülmüşlerdir, ama desteklerini esirgemeyeceklerine inanıyorum” dedi.

Tayvanlı rakibi Cheng ile yaptığı ve 2-0 yenilerek elendiği maça da değinen Neslihan, “Buraya kadar gelmek de büyük başarıydı. Son maçımda iyi mücadele edemedim. Daha iyi bir sonuç elde edebilirdim” diye konuştu.

Herkesin kendisine destek olduğunu ifade eden 18 yaşındaki sporcu, “Herkese çok teşekkür ediyorum. Yenildim ama yine arkamdalar. İlk hedefim 2013'teki Avrupa Şampiyonası. Yaş grubumda orada ilk sırada olacağım. Burası benim için tecrübe oldu. Eğer katılırsam 2016 Olimpiyat Oyunları'nda çok daha başarılı olacağıma inanıyorum” dedi.

Spor Genel Müdürü Baykan: "Neslihan'ı tebrik ediyorum"

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, badmintonda Türkiye'yi ilk kez olimpiyat oyunlarında temsil eden Neslihan Yiğit'in genç sporculara örnek teşkil ettiğini söyledi.

Mehmet Baykan, Wembley Arena'da Neslihan'ın maçını izledikten sonra AA muhabirine yaptığı açıklamada, Neslihan ile birlikte önümüzdeki dönemde genç sporcuların uluslararası arenada görülmeye başlanacağını belirterek, “Bu genç örnekleri görmeye devam edeceğiz, sayıları çoğalacak. Badminton yeni olduğumuz branşlardan bir tanesi ve olimpiyatlarda olmak önemliydi. 2016 ve 2020'de daha fazla sporcumuzun bu dalda katılacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Neslihan'ın ilk maçını kazanmasının çok önemli olduğunu anlatan Baykan, “Bundan sonra Neslihan'ı örnek alarak olimpiyata gelmek isteyen sporcularımız olacak. Ayrıca Neslihan'ın ailesini burada görmek beni çok mutlu etti. Neslihan'ın ailesini burada olmasını sağlayan P&G'ye teşekkür ediyorum. Gelir düzeyi belli ailelerimizin, çocuklarının yanında olimpiyatlarda olabilmesi yapamadığımız işlerdi. Sporda sponsor desteğinin, sporda daha esnek uygulamaların fazlasıyla artıyor olması gelecek adına umut vaat ediyor. Neslihan'ı tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Baykan, daha sonra Neslihan ve ailesiyle bir süre sohbet edip tebrik etti.

Özmekik: “Başarılar artacak”

Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik ise badmintonda ilk kez olimpiyat oyunlarına katıldıklarını hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Neslihan daha 18 yaşında ve Avrupa gençler sıralamasında şu anda birinci durumda. Rakibi olan Tayvanlı sporcu şu anda dünya sıralamasında 11'inci sırada. Geçen yıl burada dünya ikincisi oldu. Kolay değil. Neslihan, bu tip sporcularla ilk kez mücadele ediyor. Neslihan ilk kez böyle üst düzey bir müsabaka yaptı. Neslihan bu maçlarını arttırdığında ileride çok başarılı olacaktır. Avrupa Gençler Şampiyonası'nda birinci olacağına inanıyorum.”


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler