İSTANBUL HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Nesli tükenen körfez muturunu kurtarma çalışmaları durduruldu

DHA
03.12.2017 - 11:16Son Güncelleme :
Nesli tükenen körfez muturunu kurtarma çalışmaları durduruldu
DHA

Deniz Kılınç / İstanbul, 3 Aralık (DHA) - Dünya üzerinde en hızlı nesli tükenen deniz canlısı körfez muturunu (vaquita porpoise) kurtarma çalışmaları sona erdi.
Dünyada yalnızca 30 adet bulunduğu tahmin edilen körfez muturları genellikle Kaliforniya Körfezi'nde yaşarken, nesli tükenen hayvanları kurtarma çalışmaları bitiriliyor.Geçen ay dört milyon dolar bütçesi olan ve toplamda 60 bilim insanı ve dalgıcın katıldığı arama kurtarma çalışmaları sırasında yavru bir körfez muturu ele geçirilmiş fakat hayvan stres belirtileri gösterdikten sonra tekrar bulunduğu yere salınmıştı. Proje süresince yine geçen ay yakalanan başka bir yetişkin körfez muturu ise yine stres belirtileri göstererek tekrar denize salınmadan önce ölmüştü.
Körfez muturlarının kurtarma çalışmaları sırasında oldukça gergin olduğunu belirten bilim insanları, muturların yakalanmasının nesli tükenen hayvan için büyük bir risk taşıdığına karar vererek, körfez muturlarını kurtarma çalışmasını sona erdirdi. Projede yer alan ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi bilim insanı Barbara Taylor, "Bu çok üzücü bir yenilgi. Muturları insan bakımı altında korumaya çalışmak riskli fakat elimizdeki tek çareydi. Yasadışı balıkçılığın tamamen önüne geçilmediği sürece, körfez muturlarının neslinin tükenme olasılığı çok yüksek" dedi.
Son 20 yıl içerisinde sayıları 600'den yalnızca 30'a düşen körfez muturları hakkında yine projede yer alan Meksika Ulusal Ekoloji ve İklim Değişikliği Enstitüsü bilim insanı Lorenzo Rojas-Bracho, "Muturları kurtarmadaki son umudumuz, bir dişi ve bir erkek olmak üzere iki körfez muturunu çiftleştirerek soylarının tükenmesini durdurmaktı. Fakat bu hayvanları yakalama konusunda hiç deneyimimiz yok ve görüldüğü üzere belirli bir alan içerisinde kapalı kalmayı sevmiyorlar. Şu an çok geç kaldık, yıllar önce sayıları halen yüzü aşkınken bu konuda bir adım atmalıydık" dedi.
Barbara Taylor'a göre ise körfez muturlarını kurtarmanın halen bir yolu olabilir. Taylor, "Özellikle körfez muturlarının da bulunduğu bir kategori olan totoabaların avlanmaları dahil olmak üzere, Meksika hükümeti yasadışı balıkçılığın önüne geçmeli. Eğer bu çaba da sonuç vermezse, birkaç yıl içerisinde körfez muturları tamamen yok olacak" dedi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Nesli tükenen körfez muturunu kurtarma çalışmaları durduruldu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

10 Ekim 2018, Çarşamba
 • İmsak
  05:38
 • Guneş
  07:03
 • Öğle
  12:57
 • İkindi
  16:06
 • Akşam
  18:40
 • Yatsı
  19:59
Sayfa Başı