Ege Haberleri

  Nesli tükenen hayvanı vurana hapis

  Yaşar ANTER/MİLAS
  21.12.2014 - 01:12 | Son Güncelleme:

  MUĞLA'nın Milas İlçesi yakınlarındaki Tuzla Sulak alanı ile Güllük havzasında nesli tükenen, koruma altındaki Mezgeldek kuşunu vuran F.Ç. iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. F.Ç. hakkındaki ceza daha sonra iyi halden 1 yıl 8 aya indirildi, hükmün açıklanması da geri bırakıldı. Av ve Yaban Hayatı Koruma Platformu Sözcüsü emekli Büyükelçi Süha Umar, davanın emsal teşkil edeceğini söyledi.

  Orman ve Su İşleri Bakanlığı Milas Milli Parklar ve Doğa Koruma Şefi Erdinç Uyar başkanlığındaki 5 kişilik koruma ekibi, geçen yıl 11 Aralık'ta, Bodrum İlçesi Güllük Körfezi ve Milas'taki sulak alanlarda kaçak avlanan kişilerin yakalanmasına yönelik çalışma başlattı. Güllük Dalyanına yapılan baskında, Milaslı diş teknisyeni F.Ç.'nin avladığı, en son 2002 yılında Tuzgölü çevresinde görülen, Ege Bölgesi'nde ise yaklaşık 40 yıldır rastlanmayan 'Toygillerden Mezgeldek' (Tetrax Tetrax) türü kuşa rastlandı.
  Nesli tükenen hayvanı vurana hapis
  4 bin 500 lira para cezası kesilen F.Ç. hakkında, Milas 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde '4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu'nun 21'inci maddesinin son bendinde yer alan 'nesli tehlike altında bulunan hayvanların neslinin tükenmesine yol açmak' suçundan dava açıldı. Karar duruşmasında F.Ç. hakkında verilen 2 yıl hapis cezası iyi halden 1 yıl 8 aya indirildi, hükmün açıklanması da geri bırakıldı.
  Nesli tükenen hayvanı vurana hapis
  PARS DAVASINA ÖRNEK
  Davanın emsal teşkil edeceğini söyleyen Av ve Yaban Hayatı Koruma Platfomu Sözcüsü emekli Büyükelçi Süha Umar, "Bu Türkiye'de bir ilktir. Caydırıcılık açısından çok önemlidir. Bu karar, Diyarbakır'da avlanan Pars davasına da örnek oluşturacaktır. Bu kararla Türkiye'de nesli tehlikede olan Pars, Vaşak, Karakulak, Toy, Mezgeldek gibi yaban hayatı türlerinin korunmasında çok önemli bir adım atılmıştır" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı