Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Nesim Malki ve Süreyya Turgut

Enis BERBEROĞLU

Çetenin genç girişimcisi Erol Evcil'e bir soran olsa, herhalde ‘‘Nesim Malki operasyonu devam ediyor'' diyecektir. Malki'nin parasıyla satın alınan bankalar içleri boşaldıktan sonra halkın sırtına yüklendi.

Bankalar sanki çamaşır makinesi gibi karaparayı yıkayıp sahiplerinin cebine akıttı. Posası sıkılmış portakala çevrilen bankalar bundan böyle ancak vergi mükellefinin cebinden çalarak ayakta kalacak.

Malki öldü, bankalar battı, ama patronlar dimdik ayakta.

Yaşasın adalet, yaşasın liberal ekonomi mucizesi!

* * *

Buraya kadarki analiz, en azından başlığın yarısını izah ediyor, Nesim Malki ismini neden andığımızı anlatıyor.

Peki ya Süreyya Turgut?

Biliyorsunuz, Süreyya Turgut Maliye Müfettişi...

Maliye Bakanı Zekeriya Temizel'in ‘‘Elimizde yüz tane Süreyya Turgut olsa Türkiye kurtulur'' diye övdüğü müfettiş. Süreyya Turgut'lar vergi toplayıp Hazine'yi dolduracak ki, siyasiler bankaları batırıp, sahiplerini zengin edecek parayı bulabilsin...

* * *

Süreyya Turgut önce akaryakıt vergisine el attı. Türkiye'nin akaryakıtta kaçak haritasını çıkardı. Satılan her 100 liralık akaryakıtta 11 liralık kaçak olduğunu ortaya çıkardı. Tansu Çiller'in mal varlığı raporunu yazdı.

Geçen yaz Antalya, Muğla ve Çeşme gibi turistik merkezleri gezdi. İş hacmi dikkatini çeken dericilerin, lokantaların, otellerin bankalara teslim ettiği kredi kartı makbuzlarının bilgisayar dökümünü yaptı.

Yerli turistlerin, yabancı turistlerin bu işletmelere kredi kartı aracılığıyla ne kadar ödeme yaptığını buldu, çıkardı. Bu rakamı aynı işletmelerin gelir beyanı ile kıyasladı...

Fark ne kadardı dersiniz?

Hiç kafanızı yormayın, biz söyleyelim: Bire kırk...

Yani sadece kredi kartıyla kırk milyar lira gelir elde eden işletme, vergi için bir milyar lira matrah beyan etmiş...

* * *

Dün telefonla konuştuğumuz Süreyya Turgut'un keyfi yerindeydi.

Önceki gün istifa etti, CHP'den Tokat adayı olacak.

Bizce necip Türk milleti, Turgut'u Meclis'e gönderme uyanıklığını gösterir... Çünkü o kadar hırsızın masrafları için parayı bulacak sihibazlar da gerekli. Öyle değil mi?X

YAZARIN DİĞER YAZILARI