Ege Haberleri

EGE

  Neron’u ihbar edene ödül var

  Mehmed Hakkı ÖZBAYIR, (DHA)
  06.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme: 05.05.2010 - 21:09

  Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi binasına yakarak zarar veren kişilerin yakalanması için seferberlik başlatıldı. Yönetim ihbar edene ödül vaadetti.

  MANİSA Celal Bayar Üniversitesi Muradiye Yerleşkesi’ndeki Mühendislik Fakültesi’nin bir ve ikinci katındaki erkekler tuvaletin PVC kapılarına 13 Nisan’da yakılarak zarar verildi. Dokuz gün sonra aynı fakültedeki duyuru panoları yakıldı. Kısa bür süre sonra da bu defa fakültenin harç makinesinin lastikleri kundaklandı. Üniversite yönetimi jandarmadan her yeri ateşe veren ‘Neron’un yakalanması için yardım istedi. Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Yardımcı Doç. Dr. Adem Eren de her kata yazı astırarak yardım istedi. Yazıda şöyle denildi:
  Psikolojik rahatsız
  “Binamızın özellikle kapı-pano gibi eşyalarını yakarak zarar veren biri veya birileri bulunmakta. Bu olay bir, iki hafta önce tuvalet kapılarını yakarak başladı. Münferit bir olay gibi düşünülmüştü ancak artarak devam etmektedir ve sonunun olup olmayacağını bilmiyoruz. Psikolojik rahatsızlığı olduğunu düşündüğümüz bu kişi veya kişileri ancak birlikte tespit edebiliriz. Özellikle akşamları ve geceleri dikkatli olmanızı isteyerek bu kişi veya kişileri ihbar etmenizi bekliyorum. Bu ihbarı yalnızca bana yapmanız halinde isminizin deşifre olmasını engelleyebilirim. Sahip olduğumuz her eşyanın ortak malımız olduğunu hatırlatarak yardımınızı bekliyorum. (Not: Doğru ihbarda bulunanlar ödüllendirilecektir.)” Dekan Prof. Dr. Ümit Gökkuş da olayı doğruladı.

  Neden Neron

  ? Milattan sonra 54 ve 68 yılları arasında Roma İmparatoru oldu. İlk yılları son derece başarılı ve ölçülü geçen Neron, halkın büyük sevgisini kazandı. Ama ilerleyen yıllarda psikolojik bir rahatsızlığı başladı ve zamanla arttı. Zalim ve zevk düşkünü bir insan oldu. Özellikle Hıristiyanlar’a yaptığı zulümle tanındı. Kendisine karşı yapılan bir ayaklanmadan kurtulmak için Roma’dan kaçtı ve intihar etti. Roma’da 64 yılında çıkan ve yüzlerce Hıristiyan’ın öldürülmesine neden olan ünlü yangını Neron’un çıkardığı ve Roma yanarken lir çaldığı rivayet edilir. Neron’un adı, “Birçok kez istekli ve kasıtlı yangın çıkarma” eğilimiyle anılır.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı