Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Neriman Teyze’nin torunu evlenince vergiden kurtulacak

NERİMAN Teyze, elinde bir gazete ile geldi.

Daire içine aldığı haberi göstererek;

“Bak” dedi “Yeni bir kanun çıkacakmış. Bu kanun çıkınca evliler vergi ödemekten kurtulacakmış. Şunu benim toruna anlat da evlensin artık. Bir ayağım çukurda, hem ölmeden onun mürüvvetini göreyim hem de vergi ödemekten kurtulsun.”

Derin bir nefes aldıktan sonra devam etti;

“Sadece benim torun değil. Bekar olan herkes okusun da bir an önce evlensin!”

ALMAN MODELİ

Neriman Teyze’nin uzattığı gazeteyi alıp, dikkatle okudum.

Vergi uygulamasında yeni bir modele geçeceğimiz belirtiliyor ve yeni sistemin bekarların değil evlilerin işine yarayacağı vurgulanıyordu.

Devamını isterseniz birlikte okuyalım;

“Gelir vergisi yasamızda yapılması öngörülen bir değişikliğe göre, Almanya’nın vergi sistemi model alınmak suretiyle, evli çiftler bekarlara kıyasla daha avantajlı hale getirilecek.

Almanya’da evli çiftlerin yıllık kazançlarının 15 bin Euro’ya (yaklaşık 33 bin liraya) kadar olan bölümünden, bekarların da 7 bin 600 Euro’ya (yaklaşık 16.7 bin liraya) kadar olan bölümünden vergi alınmıyor. Türkiye’de “bekarlık sultanlıktır” dönemi sona erecek ve evlenenler sultan olacak. Uygulama 2010 yılında başlayacak.”

Olay anlaşılmıştı.

Bu sadece Almanya’da değil gelişmiş ülkelerin tamamında “En az geçim indirimi” ya da başka adlar altında yıllardır uygulanıyordu.

TÜRKİYE’DEKİ DURUM

Türkiye’de “Asgari geçim indirimi” adı altında, 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren, “yalnızca ücretlilere” uygulanan bir müessese var. Bekarlara, brüt asgari ücretin yarısı, çalışmayan eşe yüzde 10’u, çocuklarda ise birinci ve ikinci çocuğa ayrı ayrı yüzde 7,5’i üçüncü çocuktan itibaren de her çocuk için yüzde 5’i oranında uygulanıyor.

Beyanname veren gelir vergisi mükelleflerine gelince, Orhan Veli Kanık’ın;

“Bedava yaşıyoruz bedava;

Hava bedava, bulut bedava;

Dere tepe bedava;

Yağmur çamur bedava.

Otomobillerin dışı,

Sinemaların kapısı,

Camekanlar bedava.

..................

Bedava yaşıyoruz bedava.”

şiirinden esinlenerek, onların “bedava yaşadıkları” düşünülmüş.

Bir lira dahi “geçim indirimi” tanınmamış.

GÜNDE 35 KURUŞ

Yeni Gelir Vergisi Tasarısı’nda, asgari geçim indiriminin, beyanname veren mükellefler ile eş ve çocukları için de getirilmesinin düşünüldüğü anlaşılıyor. Bu güzel bir olay.

Ancak, evlenince (o da çalışmayan) eş için sağlanan avantaj asgari ücretin yüzde 10’u yani yaklaşık 70 TL. Bunun da vergi avantajı; 70 X % 15 = 10,50 TL (Aylık) oluyor.

Aylık avantajı 30 güne böldüğümüzde de; günlük vergi avantajı 35 kuruş oluyor.

Özetle, Neriman Teyze’nin torunu evlenirse, ücretlilerde olduğu gibi, evlilik nedeniyle günde 35 kuruş vergi avantajı olacak.

Neriman Teyze bunları öğrenince “Aman torunum duymasın” diye söylenerek gitti...

 

X